Trwa ładowanie...

Czekając na EBC

Początek handlu na rynku walutowym jest dość spokojny. Złoty zachowuje się stabilnie, nieznacznie tylko tracąc do głównych światowych walut.

Czekając na EBCŹródło: X-Trade Brokers DM
d45s1qz

Dziś w nocy poznaliśmy dane z australijskiej gospodarki. PKB w IV kwartale 2013 roku wzrósł o 0,8% k/k i 2,8% r/r. Był to odczyt lepszy od konsensusu rynkowego, który kształtował się odpowiednio na poziomach 0,7% i 2,5%. Na te informacje australijska waluta zareagowała umocnieniem, a kurs AUDUSD powędrował do najwyższych poziomów od 26 lutego. Patrząc na rynek szerzej najciekawiej prezentuje się sytuacja na parze USDJPY, która dziś kontynuuje wzrosty po tym, jak wczoraj zobaczyliśmy bardzo silny zwrot. Wynikało to z ogólnej poprawy sentymentu na rynku i wzrostu apetytu na ryzyko, co wynikało z kolei ze zmniejszenia napięcia na wschodzie.

W konsekwencji na wartości tracił jen i frank. Para USDJPY może obecnie zmierzać do silnego oporu przy 102,70, ale gdyby i ten poziom został zdecydowanie pokonany, to kolejne bariery wypadać mogą przy 103,80 lub nawet 104,90. Główna para walutowa EURUSD ma obecnie szanse zanotować większy spadek, a to ze względu na możliwe wypowiedzi i działania ze strony EBC, które poznamy już jutro. Mianowicie po odsunięciu scenariusza deflacyjnego i obniżek stóp procentowych (przynajmniej na to wskazywałby ostatni wyższy odczyt inflacji) Mario Draghi może zająć się sytuacją na rynku pieniężnym.
Mowa tu o coraz niższej nadpłynności w sektorze bankowym strefy euro oraz o wysokich stawkach LIBORU w EUR oraz EURIBORU. Jakiekolwiek działanie na rzecz zwiększenia nadpłynności oraz zbicia stawek na rynku międzybankowym powodowałoby wyprzedaż euro. Stąd też EURUSD może być pod presją i niewykluczone są spadki w rejon 1,3650 lub 1,3580. Kluczowy opór, który nie może zostać przekroczony dla utrzymania powyższego scenariusza wypada przy 1,3770.
W przypadku realizacji ziżki na EURUSD powinniśmy obserwować wzrosty na USDPLN i tutaj celem mogą ponownie stać się okolice 3,06-3,07. Dziś, oprócz od rana pojawiających się finalnych odczytów indeksów PMI, poznamy jeszcze sprzedaż detaliczną ze strefy euro oraz zrewidowany PKB strefy euro. Z polskich publikacji czeka nas decyzja RPP w sprawie stóp procentowych i tutaj nie oczekuje się żadnych zmian. Tymczasem z USA poznamy raport ADP oraz Beżową Księgę.
O godzinie 09:40 za dolara należało zapłacić 3,04, za euro 4,18, za funta 5,07, a za franka 3,43 złotego.

Daniel Kostecki
X-Trade Brokers

d45s1qz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45s1qz