Trwa ładowanie...
d3upaj9
d3upaj9

Czy będą płatne studia?

Minister nauki ma plany zmiany systemu finansowania wyższych uczelni. Rozważa wprowadzenie częściowej lub całkowitej odpłatności za naukę w szkołach wyższych.
Share
d3upaj9

Minister nauki ma plany zmiany systemu finansowania wyższych uczelni. Rozważa uruchomienie systemu gwarantowanych kredytów na opłacenie studiów. A to oznacza, że myśli również o wprowadzeniu częściowej lub całkowitej odpłatności za naukę w szkołach wyższych.

Barbara Kudrycka, szefowa resortu zapowiedziała, że jedynym kryterium starania się o kredyt byłoby uzyskanie indeksu. Stwierdziła, że najpóźniej za trzy miesiące resort nauki i szkolnictwa wyższego przedstawi założenia reformy systemu finansowania studiów i uczelni, o które od lat apelują rektorzy państwowych i prywatnych uczelni. Ich zdaniem bezpłatne studia stały się w Polsce fikcją. Rekomendują wprowadzenie odpłatnych studiów dla wszystkich, ale z szerokim wsparciem finansowym państwa dla najzdolniejszych i najuboższych.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2006 r. w Polsce są blisko dwa mln studentów. Ponad 1,250 mln studiuje w szkołach niepublicznych albo na kierunkach zaocznych i wieczorowych. Za naukę płacą nawet kilkanaście tys. zł rocznie. Jedynie około 750 tys. osób uczy się na dziennych studiach na publicznych uczelniach, w stu procentach opłacanych przez państwo.

Zobacz też:
Negocjacje lekarzy z rządem
Afryka i Bliski Wschód kuszą Polaków

d3upaj9

Podziel się opinią

Share
d3upaj9
d3upaj9