Trwa ładowanie...
euro
27-10-2010 09:46

Czy RPP podniesie stopy?

Notowania złotego względem euro pozostawały wczoraj stosunkowo stabilne. Kurs EUR/PLN konsolidował się w wąskim zakresie 3,9250-3,9400. Dzisiaj w godzinach porannych podjął on próbę wyjścia górą z tego przedziału.

Share
Czy RPP podniesie stopy?Źródło: TMS Brokers
d1jawll

Nawet jeśli próba ta się powiedzie, w najbliższych godzinach nie powinniśmy obserwować silniejszych zmian, bowiem inwestorzy będą wstrzymywać się z większymi transakcjami w oczekiwaniu na decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Powinniśmy ją poznać tradycyjnie we wczesnych godzinach popołudniowych. Ma ona szansę wpłynąć na notowania złotego, bowiem na rynku panuje duża niepewność odnośnie tego, co zrobi RPP. Głosy odnośnie tego, czy koszt pieniądza w naszym kraju zostanie podniesiony, czy też pozostanie na dotychczasowym poziomie są równomiernie podzielone zarówno wśród inwestorów, jak i prawdopodobnie wśród członków Rady. Taki podział wśród przedstawicieli RPP rysują ich ostatnie wypowiedzi. Ostatnio przybyło jednak kilka argumentów za podwyżką, które mogą skłonić ich do podniesienia kosztu pieniądza o 25 pb już dzisiaj. Obecnie kurs EUR/PLN choć znajduje się stosunkowo nisko, oddalony jest o kilkanaście groszy od szkodliwego według przedstawicieli polskich władz monetarnych poziomu
3,8000. Fakt ten tworzy pewną przestrzeń do podwyżki stóp. Jeśli rzeczywiście zostałaby ona dokonana, wartość euro względem polskiej waluty może odnotować zniżkę o kilka groszy. O przebicie październikowych minimów na poziomie 3,8900 będzie jednak prawdopodobnie dość trudno.
Kurs EUR/USD w trakcie dzisiejszej sesji azjatyckiej kontynuował wczorajszy spadek. Zszedł on do poziomu 1,3800. Ruch ten nie przyniósł jednak żadnych rozstrzygnięć w notowaniach euro względem dolara, bowiem nie doprowadził do wybicia z kilkunastodniowego, szerokiego przedziału wahań. Impuls do trwalszego spadku powstałby dopiero po przebiciu wsparcia na poziomie 1,3700. W najbliższym czasie kurs może zmierzać w kierunku tej wartości, jednak notowania EUR/USD będą prawdopodobnie pozostawać bez rozstrzygnięcia do czasu przyszłotygodniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku.
Dzisiaj presję spadkową w notowaniach eurodolara stworzyły informacje przedstawione przez Wall Street Journal, z których wynika, że Fed w przyszłym tygodniu zdecyduje się na rozszerzenie programu wykupu amerykańskich obligacji skarbowych o kilkaset miliardów USD. Dolar po tych doniesieniach zyskał na wartości, ponieważ przedstawiona kwota rozczarowała nieco inwestorów. Ostatnio bowiem na rynku pojawiały się spekulacje, że skala wykupu może przekroczyć nawet 1 biliona USD. W najbliższym czasie mogą pojawiać się kolejne spekulacje na temat wspomnianego kwoty, co będzie powodować wzrost zmienności w notowaniach EUR/USD.

W ostatnich godzinach kurs AUD/USD odnotował silny spadek. Dolar australijski znacznie się osłabił po publikacji nieco niższych od prognoz danych z Australii na temat inflacji konsumentów (CPI) w III kwartale. Dane te zmniejszyły nieznacznie szansę na rychłą podwyżkę stóp procentowych w tym kraju i przede wszystkim okazały się dobrym pretekstem do realizacji zysków po ostatniej zwyżce w okolice poziomu parytetu. W najbliższych godzinach spadek kursu AUD/USD może hamować dość silne pasmo wsparć 0,9650-0,9700. Dopiero przebicie tego ograniczenia dałoby sygnał do trwalszej zniżki. W dalszej części sesji z istotniejszych wskaźników napłyną jeszcze wstępne szacunki dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku oraz dane na temat sprzedaży nowych domów z USA.
Tomasz Regulski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d1jawll
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jawll
d1jawll