Trwa ładowanie...
d3sqnzi

Czy RPP znów zaskoczy rynek?

Niewątpliwie wygrana Obamy w wyborach prezydenckich przyczyniła się do stabilizacji sytuacji na rynkach finansowych i uspokoiła obawy inwestorów dotyczące objęcia stanowiska w Fed po zakończeniu kadencji Bernanke, a także przyszłej polityki monetarnej w USA. Nie zostały jednak oddalone ryzyka związane z klifem fiskalnym.
Share
d3sqnzi

Sytuacja w Kongresie pozostaje trudna, gdyż Demokraci utrzymają większość w Senacie, natomiast Republikanie w Izbie Reprezentantów, co wskazuję na kolejne trudne rozmowy w sprawie budżetu i cięć fiskalnych. Eurodolar zdołał utrzymać się powyżej istotnej strefy wsparcia 1,2740-1,2750 i kontynuuje wzrosty w dniu dzisiejszym. Jeśli będzie kontynuowany wzrost apetytu na ryzyko, to bardzo prawdopodobny jest test poziomu 1,29 na EURUSD.

W centrum uwagi krajowych inwestorów pozostaje dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ostatnio Rada zaskoczyła pozostawiając główną stopę procentową na niezmienionym poziomie podczas gdy konsensu rynkowy zakładał cięcie kosztu pieniądza. Tym razem, po słabych wrześniowych danych z polskiej gospodarki niespodzianek być nie powinno. Najprawdopodobniej Rada zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych o 0,25% reagując na obserwowane spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce, co może przyczynić się do osłabienia polskiej waluty. Jak na razie jednak złoty pozostaje nieco mocniejszy w oczekiwaniu na decyzję RPP. Aprecjacji złotego w dniu dzisiejszym może również sprzyjać obserwowana zwyżka na EURUSD. Dopiero zasygnalizowanie cyklu obniżek stóp procentowych przez Radę może doprowadzić do większej deprecjacji PLN.

EURPLN

Złoty zyskuje na wartości w stosunku do euro w oczekiwaniu na decyzję RPP. Obecnie EURPLN wyceniane jest na poziomie 4,11. Na wykresie dziennym para utrzymuje się poniżej chmury ichimoku oraz silnego oporu na poziomie 4,1320 w postaci zbiegającej się 100 okresowej średniej MA z linią TenKan. Ostatnie maksima lokalne wyznaczają silny opór w rejonie 4,1250. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 4,10, natomiast silne wsparcie w postaci linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych znajduje się w rejonie 4,08.

d3sqnzi

*EURUSD *

EURUSD wybronił istotną strefę wsparcia w rejonie 1,2740-1,2750 i obecnie para kontynuuje wzrosty. Z technicznego punktu widzenia możliwy jest test poziomu 1,2900. Opublikowane dane na temat sprzedaży detalicznej ze strefy euro były dość neutralne dla euro. Sprzedaż detaliczna spadła we wrześniu o 0,8% w ujęciu rocznym oraz o 0,2% w ujęciu miesięcznym. Dopóki pozostajemy powyżej poziomu 1,2740 nie należy oczekiwać większych spadków na eurodolarze.

GBPUSD

Sytuacja na GBPUSD od wczoraj pozostaje stabilna. Wzrosty na funtdolarze są głównie wynikiem słabszego dolara. Para przetestowała dzisiaj poziom 1,60 USD za funta, co otwiera drogę do dalszego umocnienia GBP w przypadku podtrzymania apetytu na bardziej ryzykowne aktywa.

USDPLN

USDPLN oscyluje blisko oporu w postaci wrześniowych i październikowych maksimów lokalnych z 2012 roku. Większe spadki na USDPLN są wynikiem dzisiejszej zwyżki na EURUSD. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 3,18.

Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl

d3sqnzi

Podziel się opinią

Share
d3sqnzi
d3sqnzi