ycipk-2grs7l

Decyzje w rękach samorządowców

Od przyszłego roku rosną maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Właściciele domów mieszkalnych za każdy metr kwadratowy powierzchni zapłacą w przyszłym roku do 67 groszy, co oznacza wzrost maksymalnej stawki o 2 grosze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Decyzje w rękach samorządowców
(Jupiterimages)
ycipk-2grs7l

Przedsiębiorcy za każdy metr gruntu zapłacą już do 80 groszy (dziś maksymalnie 77 groszy), a za metr budynku wykorzystywanego na cele gospodarcze minister ustanowił maksymalną stawkę na poziomie 21,05 zł. Dotąd był to poziom 20,51 zł.Minister finansów ogłosił w rozporządzeniu nowe wysokości opłat, do jakich samorządy będą mogły podnieść daniny nakładane na mieszkańców poszczególnych województw.

Rosną stawki maksymalne od samochodów ciężarowych wykorzystywanych na cele gospodarcze. Za najcięższe pojazdy ważące ponad 9 ton właściciel będzie już musiał zapłacić nawet do 1 497,92 zł, dotąd stawka była o 37,96 zł niższa.

O tym jednak, czy lokalne władze zechcą skorzystać z podwyżek zarządzonych przez ministra i sięgnąć po maksymalne stawki, zadecyduje każdy samorząd indywidualnie. Tak więc może się okazać, że w różnych częściach Polski lokalne podatki i opłaty będą się od siebie dość znacznie różnić. Minister pozostawia też wolną rękę w sprawie opodatkowania posiadania psów – może on być wprowadzony, ale nie musi.

ycipk-2grs7l

Zdaniem Krzysztofa Rybińskiego, profesora SGH, w sytuacji, gdy samorządy są dość znacznie zadłużone, będą zapewne bardziej skore do sięgania po maksymalne stawki danin. - Jednocześnie jeśli będą chciały pozostać dla przedsiębiorców konkurencyjne wobec sąsiednich gmin, będą się starały jednak ograniczać wzrost obciążeń dla mieszkańców - mówi ekonomista.

Elżbieta Glapiak

Polub WP Finanse
ycipk-2grs7l
ycipk-2grs7l
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2grs7l