Trwa ładowanie...
d3zj4gr
unia
10-05-2005 16:00

Demonstracja LPR w obronie rybaków

Kilkudziesięciu działaczy Ligi Polskich
Rodzin oraz Młodzieży Wszechpolskiej demonstrowało przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku w obronie rybaków,
domagając się od rządu polskiego zniesienia 4,5-miesięcznego
okresu ochronnego na dorsza.

d3zj4gr

Poseł LPR Robert Strąk zagroził, że jeśli w ciągu miesiąca rząd nie podejmie negocjacji z rybakami i nie doprowadzi do skrócenia okresu ochronnego na dorsza do dotychczasowych dwóch miesięcy, to sympatycy LPR zablokują Urząd Morski w Gdyni. W manifestacji uczestniczyła także posłanka koła "Dom Ojczysty" Gertruda Szumska.

_ Są kraje w Unii Europejskiej, gdzie okres ochronny dorsza wynosi dwa miesiące. Czy tak ma wyglądać wolna konkurencja w Unii? Oszukuje się polskich rybaków i chce się ich skazać na zagładę _ - powiedział Strąk.

Unia Europejska w grudniu 2004 roku podzieliła zasoby dorsza w Bałtyku na dwa stada: zachodnie i wschodnie. W stadzie zachodnim obowiązuje 2-miesięczny okres ochronny, we wschodnim - 4,5-miesięczny. Polscy rybacy łowią ryby pochodzące ze stada wschodniego i to właśnie ich dotyka 4,5-miesięczny zakaz połowów. W ich opinii, tak długi okres zakazu połowów dorsza pogorszy ich sytuację ekonomiczną, tym bardziej, że Polska otrzymała limit połowów 13,2 tys. ton dorsza, podczas gdy w 2004 r. rybacy mogli wyłowić 15,8 tys. ton.

W ubiegły piątek Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa podpisał porozumienie z p.o. dyrektorem departamentu rybołówstwa resortu rolnictwa Grzegorzem Łukasiewiczem w sprawie wysokości i sposobu wypłaty rekompensat za postój kutrów w portach w trakcie 4,5- miesięcznego okresu ochronnego dorsza.

Zawarte porozumienie spowodowało zawieszenie akcji protestacyjnej rybaków, którzy mimo obowiązującego od 1 maja okresu ochronnego na dorsze, wypływali w morze, aby łowić te ryby.

d3zj4gr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zj4gr