Trwa ładowanie...
IAR
depozyt

"Depozyty w bankach są bezpieczne"

Prezes Narodowego Banku Polskiego przedstawił "pakiet zaufania" dla rynku bankowego. Jego elementy to działania na rzecz animacji rynku, płynności na rynku finansowym, płynności walutowej i na rzecz dobrych relacji między bankami.
Share
Sławomir Skrzypek rozmawia z dziennikarzami w Sejmie
Sławomir Skrzypek rozmawia z dziennikarzami w SejmieŹródło: PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski
d1quzie

Prezes Sławomir Skrzypek oświadczył, że sytuacja polskich banków jest dobra i stabilna. Nie ma zagrożeń płynności na rynku międzybankowym, ani w spłatach kredytów hipotecznych. Prezes przyznał jednak, że spadło zaufanie w transakcjach międzybankowych, o czym świadczy wzrost indeksu WIBOR.

|

Polecamy: » Zobacz raport "Kryzys na giełdach" » Najnowsze wiadomości z kraju i świata » Zobacz raport "Bankructwa banków na świecie" |
| --- |
|

Polecamy: » Zobacz raport "Kryzys na giełdach" » Najnowsze wiadomości z kraju i świata » Zobacz raport "Bankructwa banków na świecie" |

d1quzie

Prezes NBP zapowiedział, że jego instytucja będzie działać na rzecz wzrostu zaufania między bankami. Podkreślił, że nie ma problemów z płynnością finansową, ale NBP jest gotowy do okresowego zasilenia banków, które będą tego potrzebować. Przygotowuje się też do zasilenia, w razie potrzeby, płynności walutowej. Sławomir Skrzypek powiedział, że NBP zacieśnił współpracę z innymi bankami, aby działać na rzecz dobrych relacji między nimi.

Skrzypek wyraził przekonanie, że "pakiet zaufania", przygotowany razem ze Związkiem Banków Polskich, poprawi sytuację na rynku finansowym. Dodał, że w razie potrzeby pakiet może być rozszerzony o nowe elementy.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz zapewnił, że złożone w bankach depozyty są bezpieczne.

Pietraszkiewicz, który razem z prezesem Skrzypkiem przedstawił "pakiet zaufania" dla rynku bankowego, powiedział, że Związek myśli o działaniach na wypadek spowolnienia wzrostu gospodarczego w Polsce.

Krzysztof Pietraszkiewicz podkreślił, że sytuacja w sektorze bankowym jest stabilna, a działania podejmowane przez banki podniosą zaufanie klientów do nich.

Instrumenty, wchodzące w skład "pakietu zaufania", zostaną przedstawione jutro na spotkaniu przedstawicieli NBP i Związku Banków Polskich z bankami.

d1quzie

Podziel się opinią

Share
d1quzie
d1quzie