Trwa ładowanie...

Detronizacja USA przesądzona

Sprzedaż samochodów osobowych była w Chinach w czerwcu aż o 48 proc. większa niż przed rokiem.
Share
Detronizacja USA przesądzona
Źródło: Jupiterimages
d23gizv

Chińczycy kupili w minionym miesiącu 872,9 tys. aut – poinformowało China Association of Automobile Manufacturers. Razem z autobusami i ciężarówkami sprzedaż wzrosła o 36 proc., do 1,14 miliona sztuk.

Część wartego 4 bln juanów (1,86 bln zł) pakietu stymulacyjnego chiński rząd przeznaczył na obniżenie podatków od kupna samochodów i na subsydiowanie ich sprzedaży w rejonach wiejskich. Zdecydowano się na to wsparcie po pięciu kolejnych miesiącach spadku sprzedaży samochodów. Okres ten zakończył się w styczniu.

W rezultacie w pierwszym półroczu Chińczycy kupili 4,53 mln samochodów osobowych, o 26 proc. więcej niż przed rokiem. Sprzedaż pojazdów dostawczych spadła w tym okresie o 0,5 proc., do 1,57 mln sztuk. Przewiduje się, że w całym bieżącym roku sprzedaż samochodów w Chinach może sięgnąć 11 milionów, co da im również pod tym względem pierwsze miejsce na świecie.

W Stanach Zjednoczonych, które zajmowały tę lokatę przez 70 lat, w I półroczu sprzedaż samochodów spadła o 35 proc., do 4,8 mln, a w całym bieżącym roku może zamknąć się na poziomie 9,69 mln aut.

Jerzy Boćkowski
PARKIET

d23gizv

Podziel się opinią

Share
d23gizv
d23gizv