Trwa ładowanie...
d4byqnn

Deutsche Bahn wypłaci Polakom odszkodowania?

Polacy poszkodowani przez Trzecią Rzeszę domagają się pomocy finansowej od niemieckich kolei - informuje "Rzeczpospolita". W czasie wojny niemieckie koleje zarobiły w przeliczeniu pół miliarda euro na transporcie więźniów obozów oraz robotników przymusowych.

Share
d4byqnn

Dwie największe organizacje poszkodowanych: Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz Stowarzyszenie Polaków Poszkodowanych przez Trzecią Rzeszę mają jutro zaapelować o pomoc od niemieckich kolei na specjalnej konferencji prasowej.

- Chcemy, by niemieckie koleje przekazały jakieś kwoty na pomoc humanitarną dla byłych więźniów i robotników przymusowych - powiedział prezes Związku Byłych Więźniów Politycznych Stanisław Zalewski. - Zależy nam na pomocy humanitarno-socjalnej, pieniądzach na leki, opiekę medyczną, na opłacenie ogrzewania czy inne potrzeby.

Jeśli niemiecki przewoźnik nie będzie chciał wesprzeć poszkodowanych, nie wykluczają oni zbiorowych pozwów przeciwko koncernowi. Sprawa może dotyczyć dziesiątków tysięcy osób, a nawet milionów ich spadkobierców.

Niemiecka Duetsche Bahn oświadczyła, że nie uważa się za prawnego spadkobiercę Reichsbahn z czasów wojny. Koncern został jednak utworzony na majątku Reichsbahn.

d4byqnn

Podziel się opinią

Share
d4byqnn
d4byqnn