Trwa ładowanie...

Do lekarza już bez RMUA! Od kiedy?

To dobra wiadomość dla pacjentów! Jeśli po Nowym Roku będziesz rejestrować się do lekarza nie będziesz już musiał gorączkowo szukać druku ZUS RMUA lub dzwonić do firmy, by Ci go jak najszybciej przysłała. Wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty. Dzięki nowemu systemowi wystarczy nasz numer PESEL, by sprawdzić, czy jesteśmy ubezpieczeni.

Share
Do lekarza już bez RMUA! Od kiedy?Źródło: newspix.pl, fot: Adam Konarski
d26je61

Koniec naszych problemów! Rok temu, na przepychance między NFZ a lekarzami traciliśmy my, pacjenci. Medycy protestowali i nie wystawiali recept, jeśli nie mieli pewności, że jesteśmy ubezpieczeni. Cała „papierologia” spadła właśnie na nas, bo rejestrując się na każdą wizytę musieliśmy udowodnić, że płacimy składki zdrowotne. Potwierdzeniem tego był dokument RMUA. Problem w tym, że jest on ważny tylko miesiąc. Zamiast więc martwić się, kiedy dostaniemy się do lekarza, musieliśmy najpierw pomyśleć, czy w domu ma aktualny druk RMUA. Jeśli nie, musieliśmy takowy dokument donieść albo, najlepiej, zdobyć go jeszcze przed wizytą. – Za każdym razem musiałam iść do księgowości i prosić o wystawienie dokumentu – mówi Marta Mularczyk-Świeca (31 l.). – Raz zapomniałam druku i lekarz mnie nie przyjął.

RMUA dla wielu oznaczała więc jedno: kłopoty. Na szczęście, te czasy odchodzą w zapomnienie. Od 1 stycznia wystarczy, że zabierzemy ze sobą dowód osobisty. – To świetne rozwiązanie dla pacjentów. Wystarczy tylko numer PESEL, by osoba w rejestracji sprawdziła w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców czy jesteśmy ubezpieczeni – tłumaczy Wioletta Niemiec (36 l.), dyrektor dolnośląskiego NFZ. Ci, którzy nie mają pewności czy ich pracodawca regularnie odprowadza za nich składki mogą potwierdzić czy są ubezpieczeni w oddziałach ZUS i NFZ lub pod nr tel. (71) 79 79 199. – Radzimy, by to zrobić, zanim system e-WUŚ zacznie działać. Ci, którzy mają u siebie zapisanych członków rodziny też powinni potwierdzić czy ich ubezpieczenie nadal jest aktualne – dodaje Niemiec.
W dzisiejszym wydaniu Faktu polecamy także:

d26je61
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26je61
d26je61