Trwa ładowanie...
tramwaj
25-08-2010 16:20

Do Olsztyna mają powrócić tramwaje

105,3 mln euro ma kosztować projekt wprowadzenia na ulice Olsztyna tramwajów i przebudowy systemu transportu publicznego. 13 nowoczesnych pojazdów ma się pojawić na ulicach miasta w 2013 r. Będzie to powrót do komunikacji szynowej po pół wieku, bo tramwaje w Olsztynie zlikwidowano w 1965 r.

Do Olsztyna mają powrócić tramwajeŹródło: Jupiterimages
d19hsoz
d19hsoz

W Olsztynie trwają konsultacje społeczne z mieszkańcami na temat wprowadzenia tego typu środków transportu. Projekt pod nazwą "Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie" sfinansowany zostanie z programu Rozwój Polski Wschodniej w wysokości 89,5 mln euro.

Według planów olsztyńska linia tramwajowa będzie łączyć największe osiedla Jaroty i Pieczewo przychodząc przez śródmieście z głównym dworcem kolejowym. Przewidziano także dwa rozjazdy: jeden będzie łączyć śródmieście z kampusem studenckim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz drugi łączący śródmieście ze starówką (dojazd pod Wysoką Bramę).

Według prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza projekt modernizacji systemu transportu zbiorowego nie ograniczy się tylko do wybudowania linii tramwajowej, ale nastąpi reorganizacja całej komunikacji publicznej.

Dla komunikacji autobusowej zostaną wybudowane dwa kilometry wydzielonych pasów, zostanie wprowadzony system sterowania ruchem, w którym uprzywilejowane będą środki transportu publicznego, a na przystankach zostaną zainstalowane tablice informacyjne pokazujące rzeczywisty czas przyjazdu i odjazdu autobusu lub tramwaju.

d19hsoz

Dla starszych mieszkańców Olsztyna tramwaje nie będą nowością, ponieważ pamiętają je sprzed lat. Jak podają historycy trakcję tramwajów elektrycznych w Olsztynie uruchomiono w 1907 roku. Woziły one pasażerów na dwóch liniach: z dworca głównego do mostu św. Jana na Starówce oraz ze śródmieścia - ulicy 1 maja do parku na obrzeżach miasta w Jakubowie. W 1946 roku uruchomiono pierwszą powojenną linię tramwajową. W kolejnych latach nastąpił dalszy rozwój komunikacji, bo w 1959 roku mieszkańców Olsztyna woziły autobusy na 4 liniach, tramwaje na dwóch liniach i trolejbusy także na 2 liniach.

Historia olsztyńskich tramwajów kończy się na dacie 20 listopada 1965 roku. Wtedy to zlikwidowano szynowe pojazdy. Cześć tramwajów eksploatowanych w Olsztynie została przekazana m.in. do Torunia i Grudziądza.

d19hsoz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19hsoz