Trwa ładowanie...
ceny
26-09-2008 00:20

Dobra wiadomość dla konsumentów

Koniec wysokich cen surowców rolnych - informuje dziennik "Polska". Cena pszenicy na światowych giełdach w ciągu ostatniego półrocza spadła o 40 procent. Na łeb, na szyję lecą też ceny ryżu, kukurydzy, jęczmienia, kakao i mleka w proszku - czytamy w gazecie. Według analityków, to z jednej strony efekt dobrych tegorocznych zbiorów, ale przede wszystkim pęknięcia kolejnej spekulacyjnej bańki.

Dobra wiadomość dla konsumentówŹródło: AFP
dg20qah
dg20qah

_ Fundusze inwestycyjne, które uciekały przed spadkami cen na rynku nieruchomości i giełdzie w USA, inwestowały miliardy dolarów w rynek surowców i produktów rolnych. Stąd ten szalony wzrost cen ropy, złota a także surowców rolnych _ - wyjaśnia Andrzej Kalicki, kierownik Zespołu Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych. Analitycy straszyli, że to koniec czasów taniej żywności - pisze dziennik "Polska".

Gazeta dodaje, że to dobra wiadomość dla konsumentów. Ceny żywności w sklepach nie będą rosły już tak drastycznie, a możliwe jest nawet, że będziemy za nie płacić mniej.

Niestety, nie ma co liczyć na to, że spadek cen żywności w sklepach detalicznych będzie tak duży jak cen surowców - pisze "Polska". Zakłady przetwórcze i handlowcy będą starali się powetować sobie wzrost innych kosztów, czyli płac pracowników, energii, środków transportu.

dg20qah
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg20qah