Trwa ładowanie...

Dobre ceny nowalijek. Droga tylko sałata

Popyt na nowalijki jest w tym roku spory. Ma to związek ze Świętami Wielkanocnymi obchodzonymi jednocześnie przez katolików i prawosławnych.

Dobre ceny nowalijek. Droga tylko sałataŹródło: WP.PL, fot: Scott Bauer/public domain
d2gtes7
d2gtes7

Na bazarach są już wszystkie krajowe nowalijki. Za większość z nich trzeba płacić mniej więcej tyle ile przed rokiem - wynika z danych Rolno-Spożywczego Rynku w podwarszawskich Broniszach.

Popyt na nowalijki jest w tym roku spory. Ma to związek ze Świętami Wielkanocnymi obchodzonymi jednocześnie przez katolików i prawosławnych. Hurtownie owocowo-warzywne robią zapasy na Litwie, Ukrainie, w Estonii i na Łotwie oraz w północnej i wschodniej Polsce.

Właśnie z powodu tego dość sporego popytu, podaż krajowych pomidorów czerwonych jest niewystarczająca
i odnotowano wzrost cen do poziomu 9-11 zł za kilogram w opakowaniach po 6 kg, podczas gdy rok temu było to od 2 do 3,5 złotego mniej. W tym roku cena jest zatem od 20 do 40 proc. wyższa.

Krajowe ogórki kosztują w ofercie hurtowej od 4,5 do 5 zł za kilogram. Szczypiorek, natka pietruszki i koperek oraz botwina są tańsze niż przed rokiem.

d2gtes7

- Rzodkiewki z produkcji krajowej są w cenie od 1,50 zł za pęczek do 2 zł (opakowanie 15 pęczków). Importowana rzodkiewka tańsza około 30-70 groszy za pęczek. Szczypiorek, natka pietruszki i koperek w cenie hurtowej od 70 groszy do 1 zł za pęczek (opakowanie 15 pęczków), botwina w cenie od 2 do 4 zł za pęczek - informuje Małgorzata Skoczewska z Bronisz.

Co można kupić taniej? Mniej zapłacić trzeba za szpinak, którego kilogram w hurcie wyceniono na 6-7 zł. Droga jest natomiast krajowa sałata masłowa, której główka potrafi kosztować nawet 3 zł.

- Chrzan w korzeniach, niezbędny zarówno do mięs i wędlin jak i żurku, w cenie 5-6 zł za kilogram. Chrzan w słoikach od 3,50 do 4 zł za słoik 300 gram - informuje Skoczewska.

Szeroka jest oferta jaj - począwszy od tych z ferm, kończąc na przepiórczych. Jaja pochodzące z chowu ściółkowego kosztują około 55 groszy za sztukę, jaja ekologiczne 95 gr za sztukę.

d2gtes7

Na giełdach rolnych hitem sprzedażowym są też tulipany. W hurcie kosztują od 0,8 zł do 1,2 zł. W podobnych cenach są też żonkile.

- Azalie doniczkowe od 14 do 20 zł za doniczkę. Są bazie dwumetrowe, pojedyńczy pęczek sprzedawany jest
na Rynku w Broniszach w cenie od 7 zł - przekazała rzeczniczka.

Jak dodaje, przed świętami na giełdzie pojawił się też bukszpan. Gałązka kosztuje ok. 5 zł. Do dekoracji stołu dostać można także owies w cenie od 1,90 do 3 zł za sztukę i rzeżuchę od 3,70 do 8 złotych, a cena zależna jest od wielkości i formy naczynia.

d2gtes7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gtes7