Trwa ładowanie...

Dobre dane dla euro - komentarz walutowy

Wczoraj wbrew oczekiwaniom Indeks Instytutu IFO w Niemczech wzrósł. Dzisiaj rano poznaliśmy dane o PKB z Niemiec. Zgodnie z oczekiwaniami wzrost wyniósł 1,2%. Wedle wywiadów medialnych w Polsce spadają szanse na obniżkę stóp procentowych w grudniu.

Share
Dobre dane dla euro - komentarz walutowy
Źródło: Fotolia, Fot: strangeways70
d49esj7

Z samego rana poznaliśmy wyniki wzrostu PKB u naszego zachodniego sąsiada. Zgodnie z oczekiwaniami wyniósł on 1,2% w skali roku. Są to kolejne dobre dane szczególnie po wczorajszym Indeksie Instytutu IFO, który wyniósł 104,7 punktu. Dane te przyczyniły się do wzrostów na EUR/USD, gdzie inwestorzy ustawiali się już pod dalsze osłabienie euro względem dolara. Powstrzymać ewentualne dalsze spadki na tej parze pozwoliły również dane z USA. Indeks PMI dla usług wedle wstępnych danych wypadł o pełen punkt poniżej oczekiwań rynków.

W mediach trwają spekulacje na temat nieobniżania stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu. Dzisiejsze dane o godzinie 10:00 pewnie rzucą nowe świtało na tę kwestię. Warto zwrócić uwagę, że coraz więcej członków Rady nie podziela poglądów prezesa NBP Marka Belki na temat istnienia potrzeby obniżki w grudniu. Oprócz kwestii poprawiających się danych makroekonomicznych wielu obserwatorów wskazuje na potencjalne animozje wewnątrz samej RPP po ujawnieniu niepochlebnych wypowiedzi Marka Belki na pamiętnych taśmach. Miejmy nadzieję, że gremium to, o ile oczywiście nie musi się lubić, podejmuje decyzje czysto merytorycznie. Warto zwrócić uwagę, że owszem mamy deflację w Polsce, ale pojawił się wzrost PKB w wysokości 3,3% i rosnące płace.

d49esj7

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:
10:00 - Polska - sprzedaż detaliczna oraz stopa bezrobocia,
14:30 - USA - PKB,
16:00 - USA - indeks zaufania konsumentów Conference Board.

W czwartek zbiera się OPEC we Wiedniu. Tematem głównym jest wniosek o obniżenie wydobycia ropy naftowej w celu podniesienia jej ceny na rynku. Spadające ceny ropy są problemem dla wielu krajów, gdyż wiele państw na wpływach z ropy opiera budżet. Jest to szczególnie bolesne dla Rosji. Polityka mocarstwowa Kremla nie wytrzyma zbyt długo tak niskich cen ropy. Wątpliwym jest, by na tym spotkaniu doszło do obniżki wydobycia, gdyż wiele państw z pewnością ugnie się pod lobbingiem Amerykanów i Europy Zachodniej. W końcu taniejąca ropa to najlepsza broń Zachodu, by wspomóc Ukrainę.

EUR/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 25.08.2014 do 25.11.2014

d49esj7

Kurs EUR/PLN po przebiciu ostatnich maksimów przeszedł ponownie w trend boczny. W przypadku ruchu w dół w dalszym ciągu bardzo mocnym wsparciem pozostają okolice 4,1700, od których to kurs wielokrotnie w ostatnich 2 miesiącach się odbijał.

CHF/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 25.08.2014 do 25.11.2014

d49esj7

Kurs CHF/PLN podobnie jak EUR/PLN osiągnął ostatnio swoje wielomiesięczne maksima. Ostatnie próby trwałego przebicia poziomu 3,5100, który był maksimum ostatniego trendu bocznego, okazały się nieskuteczne. Oporem dla ruchów w górę oprócz wspomnianego 3,5100 jest 3,5250, czyli ostatnie maksimum lokalne.

USD/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 25.08.2014 do 25.11.2014

d49esj7

Kurs USD/PLN utworzył silny trend wzrostowy. Kurs znajduje się obecnie przy dolnym ograniczeniu formacji w okolicach 3,3500. W przypadku dalszego ruchu w górę oporem są ostatnie maksima na poziomie 3,4150.
GBP/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 25.08.2014 do 25.11.2014

Kurs GBP/PLN od lipca porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Podobnie jak kurs USD/PLN doszło do silnego skoku w górę, a ruch osiągnął poziom 5,4100. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2800, gdzie znajduje się ostatnie minimum lokalne tuż przed ruchem do ostatnich maksimów.
Maciej Przygórzewski
główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA

d49esj7

Podziel się opinią

Share
d49esj7
d49esj7