Trwa ładowanie...
d3zacfm
Gospodarka

Dokąd zmierza CAC40?

Główny francuski indeks poruszał się w przeszłości według wyraźnych trendów, a niektóre z nich obowiązują również obecnie. W szczególności długoterminowy trend wzrostowy mierzony od początku lat osiemdziesiątych, który wskazuje potencjalne miejsce docelowe ruchu flagowego indeksu. Taką sytuację dobrze prezentuje wykres miesięcznych świec.
Share
Dokąd zmierza CAC40?
Źródło: WP.PL
d3zacfm
 CAC
Źródło: CAC

Zmiana trendu ze wzrostowego na spadkowy począwszy od połowy ubiegłego roku, stała się momentem przełomowym, podobnie jak to było wokół szczytu z 2000 roku. Argumentem w ręku obozu niedźwiedzia stał się styczeń bieżącego roku, kiedy to został przerwany średnioterminowy trend zwyżkujący.

CAC40 zmierza powoli w kierunki wznoszącej się linii długoterminowej, która na dany moment przebiega na poziomie niecałych 3200 punktów. Dzisiejsza sesja przyniosła kolejną zniżkę indeksu do poziomu nieco powyżej 4000 punktów. Wobec tego mamy potencjał spadku w przybliżeniu -800 punktów.

d3zacfm

Patrząc na oscylator stochastyczny w przekroju miesięcznym, zauważamy, że wskaźnik wciąż nie osiągnął strefy wyprzedania, co miało miejsce w historycznych notowaniach, kiedy dochodziło do zmiany trendu. Zatem i tu uzyskujemy potwierdzenie potencjału spadku. Honoru obozu byka broni wskaźnik szybki wyprzedania/wykupienia rynku, który przebił od dołu linię sygnalną.

Najbliższe wsparcie przebiega na linii długoterminowego trendu wzrostowego. Jeśli kupujący nie poradziliby sobie, w takim przypadku kolejnym poziomem docelowym byłby pułap 2500 punktów, czyli minimum bessy z 2003 roku. Najbliższy opór to poziom 4700 punktów, czyli miejsce położenia lokalnego szczytu z przełomu lat 2001/2002.

Marcin Markowski
makler z upr. doradztwa inwestycyjnego
Dom Maklerski AmerBrokers SA

d3zacfm

Podziel się opinią

Share
d3zacfm
d3zacfm