Trwa ładowanie...
d1ci0mw

Dolar nadal traci

Wczorajsza publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC doprowadziła do powstania kolejnej fali wyprzedaży amerykańskiej waluty, a także do znaczącego spadku rentowności amerykańskich obligacji.
Share
Dolar nadal traci
Źródło: AFP, Fot: Mark Wilson
d1ci0mw

Najwyraźniej rynek nastawiał się na bardziej jastrzębią dyskusję podczas marcowego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku i został zawiedziony dość gołębim protokołem. Reakcja była jednoznaczna i potwierdzona przez kilka rynków. Akcje zwyżkowały, rentowności obligacji USA spadały, a dolar w konsekwencji słabł. To również pomogło walutom rynków wschodzących w tym złotemu, który umocnił się do USD. Para USDPLN znajduje się na najniższych poziomach od 27 grudnia ubiegłego roku, testując 3 złote za dolara. Naszą walutę wspiera też duży popyt na polski dług, gdzie rentowność 10-latki spadła już do 4%.

Obecnie warto zwrócić uwagę na sytuację na głównej parze walutowej, która znajduje się przy poziomie 1,3860 i wydaje się, że 3-dniowa hossa może tu zostać zakończona.

W przyszłym tygodniu euro może ciążyć efekt rozmów EBC z MFW i być może nowe informacje dotyczące QE oraz środowy odczyt inflacji ze strefy euro (zwłaszcza odczyt inflacji bazowej). W najgorszym scenariuszu dla kupujących europejską walutę obserwowalibyśmy spadek pary EURUSD przynajmniej do 1,36 lub też nawet do 1,35. To z kolei powodowałoby odbicie w notowaniach USDPLN do 3,06-3,07, stąd też uważamy, że testowany poziom 3,00 będzie trudny do pokonania.
Dziś czeka nas jeszcze decyzja w sprawie stóp procentowych w Wlk. Brytanii (rynek nie oczekuje zmian i główna stopa procentowa ma wynieść 0,5%). Niemniej jednak zmienność na parach z GBP może być większa, gdyż sama decyzja jest dobrym pretekstem dla inwestorów do zajmowania większych pozycji. Z USA z kolei poznamy tygodniową ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

O godzinie 10:14 za dolara należało zapłacić 3,0077, za euro 4,1695, za funta 5,0479, a za franka 3,4236 złotego.

Daniel Kostecki XTB

d1ci0mw

Podziel się opinią

Share
d1ci0mw
d1ci0mw