Trwa ładowanie...

Dostaliśmy Nagrodę Nobla! Ty też!

Pokojową Nagrodę Nobla w roku 2012 przyznano Unii Europejskiej za rolę, jaką odegrała w jednoczeniu Starego Kontynentu. Jako że wysokość nagrody to 8 mln szwedzkich koron, a Unia Europejska to każdy z nas, to ile z tej nagrody trafi do kieszeni Polaka?

Dostaliśmy Nagrodę Nobla! Ty też!Źródło: Jupiterimages
d48fv0l

Wysokość nagrody to 8 mln SEK (koron szwedzkich). W przeliczeniu na wspólną dla większości państw europejskich walutę euro to 923.360 euro (przyjmując kurs EUR/SEK z 12 października na poziomie 0,11542). W Unii Europejskiej mieszka obecnie 502 748 071 mieszkańców (stan na 2011 rok). Oznacza to, że na jednego mieszkańca przypada około 0,001836626 euro (mniej niż jeden eurocent).

Oczywiście takie obliczenia to tylko zabawa, a sama nagroda ma wymiar bardziej symboliczny niż finansowy. Nie zaprosimy za te pieniądze dziewczyny na romantyczną kolację ani nie wyjedziemy na zagraniczną wycieczkę.

Jak podał w uzasadnieniu szef norweskiego Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland, UE od 60 lat decydująco przyczynia się do procesu pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie. Nagrodę przyznano za rolę w procesie odbudowy po drugiej wojnie światowej i szerzeniu stabilności w byłych krajach komunistycznych po upadku muru berlińskiego.

d48fv0l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48fv0l