Trwa ładowanie...
d3mqdtl
d3mqdtl

Dostaniemy gaz z Kataru?

Wbrew wcześniejszym doniesieniom medialnym jutro zostanie jednak podpisana umowa z Katarem na dostawy skroplonego gazu ziemnego LNG do Polski. Poinformował o tym rzecznik Ministerstwa Skarbu, Maciej Wewiór. Dokument zostanie podpisany około 11.30 naszego czasu.
Share
d3mqdtl

Jest to pierwszy długoterminowy kontrakt od czasu tak zwanego "kontraktu Jamalskiego". Umowa ta jest efektem prowadzonych od wiosny 2008 roku rozmów ze stroną katarską, która jest największym na świecie eksporterem LNG oraz podpisanej 15 kwietnia 2009 umowy ramowej między Qatargas i PGNiG S.A.

Termin uruchomienia dostaw jest ściśle powiązany z harmonogramem realizacji terminala LNG w Świnoujściu przez OGP Gaz-System S.A. oraz podmiot od niej zależny - Polskie LNG.

Oddanie terminala planowane jest na 2014 rok i w tym też okresie mają zostać uruchomione dostawy LNG.

Kontrakt przewiduje dostarczenie 1 miliona ton LNG rocznie (około 1,5 miliarda metrów sześciennych) przez okres 20 lat, jednocześnie strony nie wykluczają zwiększenia dostaw. Pozostałe ilości skroplonego gazu PGNiG S.A. będzie dostarczał poprzez dostawy pochodzące ze średnio i krótkoterminowych kontraktów.

d3mqdtl

Podziel się opinią

Share
d3mqdtl
d3mqdtl