Trwa ładowanie...
dreamliner
28-05-2013 21:10

Dreamlinery wracają do PLL LOT

W sobotę do Nowego Jorku poleci Boeing 787 Dreamliner należący do PLL LOT - poinformował we wtorek rzecznik przewoźnika Marek Kłuciński. Będzie to pierwszy lot z pasażerami po przerwie wynikającej z konieczności dokonania poprawek konstrukcyjnych samolotu.

Dreamlinery wracają do PLL LOTŹródło: Boeing
d2w57x5
d2w57x5

Pierwotnie LOT planował pierwszy rejs dreamlinera na 5 czerwca. - Podjęliśmy we wtorek decyzję, że dreamliner wraca wcześniej do naszej siatki połączeń, czyli już od 1 czerwca. Samolot poleci do Nowego Jorku. Rejsy do tego miasta wykona 2, 3 i 4 czerwca. A 5 czerwca poleci do Chicago, 7 zaś do Toronto - powiedział Kłuciński.

Polski przewoźnik ma trzy B787. Dwie maszyny tego typu są już po modernizacji akumulatorów w centrum serwisowym Boeinga w Etiopii. 17 maja do Warszawy przyleciał nowy B787 prosto z fabryki Boeinga w USA.

W niedzielę komercyjne loty Boeingiem 787 Dreamliner wznowiły Japońskie linie lotnicze All Nippon Airways. Maszyna pokonała trasę z lotniska New Chitose, niedaleko Sapporo w północnej Japonii do Tokio. Lot wykonała maszyna ze zmodernizowanymi akumulatorami. Według ANA "nowa bateria pracowała normalnie w trakcie lotu do Tokio".

20 maja amerykański przewoźnik United Airlines wznowił loty swoich dreamlinerów. Pierwszy z sześciu Boeingów 787 pokonał trasę z Houston w Teksasie do Chicago. Wśród 162 pasażerów na pokładzie znajdowali się prezesi United Airlines i koncernu Boeing.

d2w57x5

Eksploatację 50 przekazanych już odbiorcom maszyn Boeing 787 wstrzymano bezterminowo 16 stycznia po incydentach z dwoma samolotami tego typu. W jednym przypadku, w Bostonie, był to pożar litowych akumulatorów jonowych, a w drugim, w Japonii, ich dymienie. Po tej decyzji nie latały również dwa dreamlinery będące w posiadaniu Polskich Linii Lotniczych LOT.

Boeing dostał pozwolenie na wznowienie lotów, gdy amerykański Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) zaaprobował przedstawione przez koncern plany modyfikacji akumulatorów litowo-jonowych. W ramach poprawek konstrukcyjnych akumulatory zaopatrzono w dodatkowe osłony ognioodporne. Ponadto miejsca ich zamontowania wyposażono w system wentylacyjny, automatycznie usuwający na zewnątrz samolotu ewentualny dym i toksyczne opary. W nowe akumulatory mają być wyposażone wszystkie dotychczas wyprodukowane samoloty B787.

d2w57x5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w57x5