Trwa ładowanie...

Drobna pożyczka, duży kłopot

W 2014 roku wartość niespłacanych długów zgłoszonych do firm windykacyjnych przekroczy 22 miliardy złotych - szacuje Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. W ubiegłym roku suma ściąganych zobowiązań wynosiła ponad 14 miliardów złotych. Powodem tej zmiany będzie rosnące zadłużenie Polaków, ale też rosnąca popularność korzystania z usług windykatorów.

Share
Drobna pożyczka, duży kłopot
Źródło: Jupiterimages
d4gji5t

Marcin Peterlik z Instytutu podkreśla, że niespłacane długi są w gospodarce rzeczą normalną - trzeba tylko nauczyć się rozwiązywać takie problemy. Ekspert uważa, że w przeciwnym razie cierpi na tym cała gospodarka, bo tworzą się zatory płatnicze, a coraz więcej osób nie może korzystać z takich dóbr, jak na przykład telefony na abonament.

Prezes firmy windykacyjnej Kruk Piotr Krupa wyjaśnia, że ludzie powinni się nauczyć, jak reagować w sytuacji, gdy mają problem ze spłatą zobowiązania. Jak mówi - najważniejsze to nie wpadać w panikę, ale starać się ustalić z wierzycielem plan spłaty długu.

d4gji5t

Marcin Peterlik uspokaja osoby obawiające się kontaktu z windykatorem, że funkcji tych nie pełnią niebezpieczne osoby, ale urzędnicy, którzy mogą pomóc w rozwiązaniu kłopotliwej sytuacji.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że w ostatnich latach w Polsce zmienił się profil dłużnika. Obecnie znacznie częściej jest to osoba, która chce spłacać dług, ale wpadła w kłopoty finansowe, niż ktoś, kto zaciąga pożyczkę bez zamiaru oddawania pieniędzy. Najwięcej problemów Polacy mają ze spłatą mniejszych pożyczek, kredyty hipoteczne spłacamy raczej sumiennie.

d4gji5t

Podziel się opinią

Share
d4gji5t
d4gji5t