Trwa ładowanie...
rmua
03-11-2010 18:13

Druki RMUA znikną?

W resorcie zdrowia trwają prace nad uproszczeniem potwierdzania ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi o likwidację druku RMUA, co zmniejszyłoby biurokrację i obniżyłoby koszty dla pracodawców. Druki te służą do potwierdzenia opłacania składek przez pracownika, a tym samym do potwierdzenia ubezpieczenia zdrowotnego.

Share
Druki RMUA znikną?Źródło: Jupiterimages
d2zvnf6

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc podkreślił, że jeszcze nie wiadomo, czy druki RMUA znikną. O tym, czy znikną, zadecydują wyniki prac zespołu, który kończy na razie prace analityczne. - Ta intencja zrodziła się z obserwacji tego, że usiłujemy kontrolować, czy ktoś ma prawo do świadczenia czy nie, gdy tak naprawdę ubezpieczeniem zdrowotnym jest objętych ponad 99 procent obywateli - powiedział.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc podkreślił, że w przyszłym roku wprowadzone będą nowe dowody osobiste, które mogą służyć także jako dowody ubezpieczenia. Dowód osobisty będzie tym dokumentem, którym będziemy mogli się wylegitymować, ale także gdy będziemy potrzebowali skorzystać ze świadczeń medycznych - powiedział.

Jakub Szulc zaznaczył, że obecnie wiele osób rejestruje się jako bezrobotni tylko po to, by uzyskać prawo do bezpłatnego świadczenia zdrowotnego. Gdy urzędy pracy oferują zatrudnienie, te osoby z różnych powodów go nie podejmują. - Uruchamiana jest cała machina w powiatowych urzędach pracy, ale niestety na darmo - podkreślił.

Zmiany, nad którymi pracuje resort, mają także ułatwić pacjentom korzystanie ze świadczeń zdrowotnych. Dziś muszą co miesiąc potwierdzać ubezpieczenie u pracodawcy, nosić przy sobie aktualny druk RMUA lub ostatni odcinek emerytalno-rentowy, bo takie są wymagania niektórych placówek ochrony zdrowia.

d2zvnf6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zvnf6
d2zvnf6