Trwa ładowanie...

Duża zmienność na parach z GBP

Już w piątek w godzinach popołudniowych obserwowaliśmy większą zmienność na parach z brytyjskim funtem. Waluta ta była wyprzedawana po godzinie 17:00 względem większości innych walut, a dokładne przyczyny tego ruchu nie są znane.

Duża zmienność na parach z GBPŹródło: X-Trade Brokers DM
d20sy81
d20sy81

Co ciekawe podobną wyprzedaż obserwowaliśmy dziś rano, kiedy po godzinie 09:00 para GBPUSD zanurkowała poniżej 1,6600, będąc na poziomach obserwowanych ostatnio w połowie lutego. W górę poszybował także kurs EURGBP, który kontynuował wzrosty rozpoczęte już 17 lutego.

Warto obecnie obserwować pary z GBP, gdyż z braku oficjalnych przyczyn tak silnych ruchów można domniemywać, że inwestorzy z większymi portfelami pozycjonują się pod przyszłe rynkowe wydarzenia. Można to połączyć z trzecim największym w historii rynku odkupem akcji pomiędzy spółką Verizon Wireless, a brytyjskim Vodafone. Vodafone dotychczas posiadał 45% akcji w Verizon Wireless, które to Verizon Wireless właśnie odkupuje. W efekcie po całej transakcji Vodefone otrzyma 59 mld USD w gotówce, a pozostałą część akcjonariusze dostaną w akcjach Verizon. Łączna kwota transakcji to około 130 mld USD. Citi Bank wylicza, że w wyniku operacji finansowych mogą nastąpić korzystne dla GBP przepływy pieniężne, mianowicie Citi liczy na przepływ około 5 mld USD w stronę funta w tym tygodniu. Zatem niewykluczone, że to co obserwowaliśmy zarówno w piętek jak i dzisiaj było zbijaniem kursu GBPUSD przed wykonaniem wspomnianego transferu – ale to tylko hipoteza…

Złoty na początku tygodnia pozostaje stabilny i tylko nieznacznie osłabia się do euro, franka i funta, a umacnia się do dolara (ale tylko o 0,02%). Sytuacji nie zmieniły dane publikowane o godzinie 10:00, kiedy to poznaliśmy wyniki sprzedaży detalicznej, która spadła w styczniu m/m o -21,3%, a w ujęciu rocznym wzrosła o 4,8%. Również o godzinie 10:00 poznaliśmy odczyt indeksu instytutu Ifo, który wyniósł 111,3 pkt. przy oczekiwaniach na poziomie 110,6 pkt. Pozytywny wydźwięk danych z Niemiec wywindował kurs EURUSD w okolice szczytu z 19 lutego (1,3770), a to również wpływa pozytywnie na umacniania się złotego względem USD.

W dalszej części dnia poznamy finalny odczyt inflacji konsumenckiej za styczeń ze strefy euro, a przed godziną 15 ukaże się wstępny PMI dla usług z USA. O godzinie 10:09 za dolara należało zapłacić 3,0213, za euro 4,1593, za funta 5,0329, a za franka 3,4109 złotego.

Daniel Kostecki
X-Trade Brokers

d20sy81
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20sy81