Trwa ładowanie...
kontrole

Duże sieci handlowe zamknięte 11 listopada

Warto więc pomyśleć o zakupach wcześniej - przypomina Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć.

Share
Duże sieci handlowe zamknięte 11 listopada
Źródło: Eastnews, fot: Bartosz KRUPA/East News
d45afz4

11 listopada, jak w każde święto, duże sieci handlowe będą zamknięte. Warto więc pomyśleć o zakupach wcześniej - przypomina Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć.

Wyniki ostatnich kontroli nie były zadowalające. Jak mówił Roman Giedrojć wielu przedsiębiorców nadal ignoruje przepisy, a chęć pozyskania zysków jest silniejsza, pomimo zagrożenia, że inspektorzy mogą przyjść i to sprawdzić. Przypomniał, że w święta obowiązuje zakaz zatrudniania pracowników, a za ladą może stanąć tylko właściciel lub osoba zatrudniona na innej podstawie niż umowa o pracę.

Za nie przestrzeganie zakazu grozi kara grzywny nawet do 30 tysięcy złotych. W postępowaniu mandatowym wynosi ona - od 1 tysiąca zł do 2 tys. zł, w przypadku kolejnego złamania zakazu - 5 tys. zł, a przed sądem nawet 30 tys. zł. Przepis nie obowiązuje na stacjach benzynowych, w aptekach, placówkach gastronomicznych i innych obiektach użyteczności publicznej.

Główny Inspektor Pracy dodaje, że w któreś z trzech świąt, jakie pozostały jeszcze do końca tego roku inspektorzy mogą przeprowadzić w sklepach masowe kontrole na wzór tych z 15 sierpnia.

d45afz4

Podziel się opinią

Share
d45afz4
d45afz4