Trwa ładowanie...

Duży apetyt firm znad Wisły

W żadnym z 36 krajów przebadanych przez Grant Thornton International (GTI) firmy nie są tak głodne akwizycji jak w Polsce, informuje "Puls Biznesu".

Duży apetyt firm znad WisłyŹródło: Jupiterimages
d1pzl1d
d1pzl1d

Kryzys zachęca polskie firmy do agresywnego rozwoju. Aż dwie trzecie przedsiębiorstw przebadanych przez GTI planuje w najbliższych trzech latach przejąć inną firmę. To największy odsetek ze wszystkich krajów objętych badaniem, gdzie wyniósł tylko 26 proc.

- Polskie firmy zawsze zajmowały wysoką pozycję w badaniach dotyczących skłonności do przejęć, ale wyniki tegorocznego sondażu wskazują na rekordowy dynamizm w tym obszarze. Polska jest liderem na świecie - mówi Maciej Richter, partner zarządzający departamentem doradztwa gospodarczego w Grant Thornton Frąckowiak.

Firmy ruszające na zakupy chcą przede wszystkim znaleźć nowe rynki zbytu. Taki powód wskazuje 60 proc. polskich przedsiębiorstw deklarujących przejęcia. Szefowie firm plany motywują też umożliwieniem dostępu do nowych technologii i atrakcyjnych marek (53 proc. wskazań). Znacznie mniejsze znaczenie ma zwykłe rozszerzanie skali prowadzonej działalności (19 proc.).

Większość firm (76 proc.) w poszukiwaniu okazji raczej rozgląda się po Polsce. Ale jest też bardzo duża grupa firm (48 proc.) która bierze pod uwagę również rynki zagraniczne.

d1pzl1d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pzl1d