Trwa ładowanie...

Dyskusja o EBC nie ustaje

Środa przynosi nieznaczne osłabienie dolara względem euro, jena i funta, co jest naturalnym zjawiskiem po wcześniejszym silnym umocnieniu amerykańskiej waluty. Jednakże jeszcze wczoraj dolar pozostawał mocny.

Dyskusja o EBC nie ustajeŹródło: X-Trade Brokers DM
d19svi4
d19svi4
(fot. X-Trade Brokers DM)
Źródło: (fot. X-Trade Brokers DM)

Para EURUSD znalazła się we wtorek już na poziomie 1,3690, kontynuując spadek od poziomu 1,4000. Wczorajszą przecenę euro pogłębiły dane z Niemiec, gdzie poznaliśmy indeks ZEW, który spadł do najniższego poziomu od stycznia 2013 roku, wynosząc zaledwie 33,1 pkt. (oczekiwano 41 pkt.). Dodatkowo zaczęły się pojawiać informacje o tym, że Bundesbank może poprzeć działania EBC pod kątek luzowania polityki monetarnej, jeśli tylko prognozy inflacji na 2016 rok okażą się niższe. Co więcej EBC wstrzyknęło płynność na rynek w kwocie 4,3 mld euro w ramach 28-dniowych operacji finansowych. Te czynniki doprowadziły do lokalnego tąpnięcia i zniżki do okrągłego poziomu 1,3700. Dziś z kolei pojawiły się kolejne „plotki” mówiące o tym, że jeśli będzie to konieczne (czytaj: jeśli projekcja inflacji będzie niższa), to w czerwcu Europejski Bank Centralny obniży wszystkie trzy stopy procentowe (lombardową, referencyjną i depozytową – tą poniżej zera), następnie może wprowadzić dodatkowo długoterminowe operacje LTRO lub też
wprowadzić plan skupu aktywów – tak twierdzą źródła bliskie EBC.
Dziś poznaliśmy również finalne odczyty inflacji z Niemiec. Tutaj nie było żadnego zaskoczenia, ale z kolei z Francji pojawiły się niższe odczyty o 0,1 pkt. proc. od odczytów wstępnych. I tak inflacja CPI m/m wyniosła 0,0%, a r/r 0,7%. Inflacja w Hiszpanii, podobnie jak w Niemczech, była zgodna ze wstępnymi szacunkami. Wczorajsza przecena euro w relacji do dolara również wpłynęła na kurs pary USDPLN, która powędrowała do najwyższego poziomu od 20 marca, rosnąc do 3,05. Dalszy opór to okolice 3,06-3,07. Najbliższe wsparcie to z kolei okolice 3,0350.
Dziś natomiast mamy kluczowy dzień dla brytyjskiego funta, który w relacji do złotego umacnia się kolejny tydzień z rzędu, a para GBPPLN jest już na poziomie 5,14. Już o godzinie 10:30 poznamy stopę bezrobocia z Wysp oraz ilość złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Dodatkowo o godzinie 11:30 pojawi się kwartalny raport o inflacji, a tuż po nim zaplanowane jest wystąpienie szefa BoE, Marca Carney’a. Z danych krajowych z kolei poznamy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Według konsensusu rynkowego inflacja w Polsce w kwietniu miała wzrosnąć o 0,3% m/m i 0,6% r/r. Natomiast o godzinie 14:30 dowiemy się jeszcze jak kształtowała się inflacja producencka w USA.
O godzinie 10:10 za dolara należało zapłacić 3,05, za euro 4,18, za funta 5,14, a za franka 3,42 złotego.

Daniel Kostecki X-Trade Brokers D.M.

d19svi4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19svi4