Trwa ładowanie...

Działkowcy skarżą się do Strasburga

Polscy działkowcy skarżą się do Strasburga na wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Informacyjna Agencja Radiowa dowiedziała się, że chodzi o decyzję, która sankcjonuje odebranie im działek.

Share
Działkowcy skarżą się do Strasburga
Źródło: Jupiterimages
d1lk4ml

Pod koniec stycznia przyszłego roku mają wygasnąć prawa majątkowe Polskiego Związku Działkowców. Zajmowane przez niego grunty wrócą do gmin lub Skarbu Państwa bez odszkodowań. Spowoduje to upadek Związku i likwidację działek.

Związek oraz grupa indywidualnych działkowców wskazują, że decyzja Trybunału bezprawnie likwiduje organizację użyteczności publicznej bez prawa do sądu i odwołania od wyroku. Zdaniem skarżących jest to sprzeczne z Europejską Konwencją Ochrony Praw Człowieka.

d1lk4ml

Działkowcy twierdzą, że wyrok Trybunału przymusowo pozbawia ich członkostwa w likwidowanym zrzeszeniu. Odbiera im również posiadane obecnie prawa do działek, nabyte w oparciu o prawomocną ustawę. Dodatkowo nie zapewniono im możliwości uczestniczenia w sprawie ani złożenia jakiegokolwiek odwołania, choć wyrok TK bezpośrednio dotyka ich praw majątkowych.

Skarżący wnioskują o zobowiązanie Państwa Polskiego do wprowadzenia regulacji, zapobiegających naruszaniu praw chronionych konwencją działkowców. Żądają również prawa do odszkodowania, jeśli działki zostaną im odebrane.

d1lk4ml

Podziel się opinią

Share
d1lk4ml
d1lk4ml