Trwa ładowanie...

Dziś dane o PKB z USA

Na początku dzisiejszej sesji złoty kontynuuje osłabienie względem euro, a notowania EUR/PLN testują górne ograniczenie kanału spadkowego. Jego zdecydowane przebicie może skutkować nawet wzrostem kursu w okolice 4,1000. Na drodze do tego poziomu stoją jednak co najmniej dwa silne opory – jeden usytuowany na poziomie 4,0000, a kolejny w pobliżu 4,0200 PLN za EUR.

Share
Dziś dane o PKB z USA
Źródło: TMS Brokers
dfwem2d

Prawdopodobieństwo silniejszej zwyżki kursu EUR/PLN wzrosłoby, jeśli dzisiejsze dane o PKB z USA okazałyby się lepsze od prognoz. Zmniejszyłyby się wówczas oczekiwania dotyczące skali programu wykupu aktywów, jaki Fed ma ogłosić na początku przyszłego tygodnia. Perspektywa mniejszej ilości taniego pieniądza może z kolei uderzyć w nastroje na szerokim rynku i doprowadzić do spadku popytu na bardziej ryzykowne aktywa (w tym na złotego). Polska waluta może istotne stracić na wartości, o ile rzeczywiście Fed zdecyduje się na mniejszą skalę wykupu aktywów z rynku.

Dziś rano został opublikowany raport o inflacji NBP. Według niego inflacja w bieżącym roku powinna kształtować się na poziomie 2,5 proc. W latach 2011-2012 tempo wzrostu cen może przyspieszyć do 3,0 proc. Wzrost gospodarczy natomiast według prognoz w 2010 r. osiągnie 3,5 proc., a w następnych dwóch latach będzie kształtował się na poziomie 4,2 – 4,3 proc. W raporcie podano również informację o rozkładzie głosów na ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Pod głosowanie został poddany wniosek o podwyżkę o 50 pb – czterech członków RPP opowiedziało się za podniesieniem stóp, sześciu pozostałych jednak było przeciw, w związku z czym koszt pieniądza nie uległ zmianie.

dfwem2d

W notowaniach EUR/USD utrzymuje się podwyższona zmienność, jednak stosunkowo duże ruchy kursu tej pary walutowej nie przynoszą żadnych rozstrzygnięć. Wciąż pozostaje on w przedziale wahań 1,3700-1,4160. Poza ten zakres prawdopodobnie nie wykroczy aż do przyszłotygodniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Inwestorzy w dalszym ciągu spekulują na temat tego, jaką skalę osiągnie nowy program wykupu aktywów przez FOMC. Oczekuje się przynajmniej kilkuset miliardów dolarów, rozłożonych na kilka miesięcy. Pojawiają się jednak nawet pogłoski o bilionie USD. Z tego względu prawdopodobnie jedynie decyzja o zwiększeniu programu o więcej niż 1 bln USD spowoduje dalsze osłabienie amerykańskiej waluty.

Dzisiaj dodatkowo zmienność w notowaniach EUR/USD prawdopodobnie podniesie publikacja wstępnych szacunków PKB Stanów Zjednoczonych za III kw. Będzie ona miała miejsce o godz. 14.30. Oczekuje się zannualizowanego wyniku na poziomie 2 proc., czyli nieco wyższego niż w II kw., kiedy to amerykańska gospodarka wzrosła o 1,7 proc. Spowolnienie rozwoju w USA wciąż jest faktem, do końca roku prawdopodobnie tempo ożywienia nie przyspieszy znacząco. Z tego względu polityka w Stanach Zjednoczonych powinna pozostawać wyjątkowo łagodna. Oprócz wspomnianych danych poznamy dzisiaj jeszcze kilka interesujących wskaźników. Ze strefy euro zostaną przedstawione wstępne szacunki październikowej inflacji konsumentów (HICP) oraz stopa bezrobocia. Z kolei z USA napłynie m.in. odczyt indeksu Chicago PMI. Dane te jednak wobec publikacji dynamiki PKB zejdą prawdopodobnie na drugi plan.

Joanna Pluta
Tomasz Regulski
DM TMS Brokers S.A.

dfwem2d

Podziel się opinią

Share
dfwem2d
dfwem2d