Trwa ładowanie...
d69ydvk

EBC osłabia… franka

EBC po raz kolejny nie zdecydowało się na żadne kroki w celu walce z dezinflacją i niską akcją kredytową w Strefie Euro. Stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie co najmniej do następnego posiedzenia. Rynek mimo wszystko został zaskoczony, ponieważ możliwość wprowadzenia programu podobnego do amerykańskiego QE, jest bliższa niż kiedykolwiek.
Share
EBC osłabia… franka
Źródło: AFP, Fot: FABRICE COFFRINI
d69ydvk

Cała rada jest zgodna, że jeśli inflacja będzie utrzymywać się na niskim poziomie, to konieczne będzie użycie niestandardowych środków. W zeszłym tygodniu o takiej możliwości wspomniał Jens Weidmann z Bundesbanku, co jest przełomem w niemieckim podejściu do polityki monetarnej. Skoro kraj, który nie tak dawno mówił o podwyżkach stóp procentowych, teraz rozważa wprowadzenie programu skupu aktywów, to coś jest na rzeczy. Podczas konferencji prasowej Mario Draghi również sprawiał wrażenie, jakby opcja europejskiego QE była poważnie brana pod uwagę. Prezes EBC wspomniał również, że Rada jest coraz bardziej zaniepokojona niską inflacją, ale na razie potrzeba więcej informacji z gospodarki.

Właśnie takie zdarzenia przyczyniły się do mocnego osłabienia euro względem dolara, ponieważ rynek na razie nie wycenia programu QE. Naszym zdaniem jest to jednak opcja drugiego rzędu, a EBC najpierw powinno zdecydować się na cięcie stóp procentowych. Co ciekawe, jeszcze mocniej od euro na rynku tracił frank szwajcarski. Nie jest to przypadek, ponieważ jakiś czas temu SNB powiedziało, że na ewentualne luzowanie EBC, Bank Szwajcarski odpowie swoimi, jeszcze bardziej stanowczymi, środkami. Na takiej sytuacji korzysta także polski złoty, a kurs CHFPLN spadł poniżej 3,40 pierwszy raz od lutego. Jeśli tendencja zostanie utrzymana, to wkrótce kurs CHFPLN może znaleźć się w okolicach 3,38. Na rynek napłynął pierwszy sygnał do sprzedaży euro, ale do większych spadków na EURUSD potrzebny jest większy impuls. Mogą okazać się nim jutrzejsze dane z rynku pracy USA, pod warunkiem dobrego odczytu. Istnieje duża szansa na odczyt powyżej 200 tys., a to powinno sprowadzić kurs EURUSD wyraźnie poniżej wsparcia na 1,37.

Mateusz Adamkiewicz
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

d69ydvk

Podziel się opinią

Share
d69ydvk
d69ydvk