Trwa ładowanie...
d2ak3yq

Echo Investment planuje sprzedać Park Postępu

Za kompleks biurowców na Mokotowie deweloper może otrzymać nawet 100 mln euro (prawie 400 mln zł). Zysk wyniósłby kilkadziesiąt milionów złotych.
Share
d2ak3yq

W 2010 r. kielecki deweloper skorzystał na wzroście zainteresowania nieruchomościami komercyjnymi nad Wisłą ze strony funduszy inwestycyjnych i sprzedał dwa biurowce: krakowski Avatar i warszawski Athina Park. Łączna wartość obu transakcji to 62,5 mln euro. Jest jednak szansa, że Echo Investment pobije ten wynik w bieżącym roku, i to z nawiązką.

*Biurowce na Mokotowie są dziś w cenie *

Jak poinformował „Parkiet” Piotr Gromniak, prezes Echo Investment, w 2011 r. spółka oprócz wcześniej anonsowanej sprzedaży centrum handlowego w Pabianicach chce zrealizować większą transakcję – znaleźć nabywców na warszawski Park Postępu. Kompleks biurowy na stołecznym Mokotowie, z 33,8 tys. mkw. powierzchni, jest jednym z największych i najbardziej wartościowych w portfelu giełdowej spółki. Analitycy wyceniają jego wartość na 78 mln euro.

d2ak3yq

– To bardzo konserwatywna wycena, oparta na 8-proc. stopie kapitalizacji (stosunek wpływów z wynajmu powierzchni w budynku do jego wartości – red.). Biorąc pod uwagę jakość budynku, renomowanych najemców i obecne warunki rynkowe Park Postępu można sprzedać przy stopie kapitalizacji nieco poniżej 7 proc. Możliwe, że wartość transakcji przekroczy 100 mln euro – ocenia ekspert jednej z firm doradztwa inwestycyjnego dla rynku nieruchomości. Jeżeli doda się do tego nawet 22–24 mln euro, które Echo może uzyskać za galerię w Pabianicach, wpływy giełdowej spółki z tytułu sprzedaży aktywów mogą wynieść blisko 500 mln zł.

*100 mln zł na zakupy *

W 2011 r. deweloper zamierza nie tylko sprzedawać, ale i kupować. Po tym, jak w 2010 r. spółka podpisała umowy przedwstępne i ostateczne zakupu gruntów, opiewające na 280 mln zł, w tym roku może wydać na ten cel około 100 mln zł. – Szukamy nieruchomości zarówno pod inwestycje komercyjne, jak i mieszkaniowe – mówi Gromniak.

Wśród projektów, o które wzbogaci się Echo, może być inwestycja w Olsztynie, gdzie deweloper uczestniczy w przetargu na budowę stadionu piłkarskiego. W zamian za budowę obiektu sportowego deweloper będzie mógł w sąsiedztwie postawić galerię handlową. – Negocjacje z miastem trwają. Mam nadzieję, że do rozstrzygnięć dojdzie w pierwszej połowie tego roku – mówi prezes giełdowej spółki.

d2ak3yq

*Mundo bliżej startu *

W 2011 r. Echo może też ruszyć z pierwszą zagraniczną inwestycją, centrum handlowym Mundo w Budapeszcie. – Trwa komercjalizacja tego projektu i w drugiej połowie 2011 r. mamy nadzieję uzyskać pozwolenie na budowę – informuje Gromniak. Pozostałe zagraniczne projekty Echa, galeria handlowa w rumuńskim Braszowie i kompleks biurowy w Kijowie, nie doczekają się startu w tym roku. Przy pierwszej inwestycji problemem jest znalezienie najemców, aby uruchomić drugą, Echo musi jeszcze uzyskać pozwolenia budowlane i zapewnić finansowanie.

Wczoraj po sesji spółka opublikowała wyniki finansowe za poprzedni rok. Są lepsze od oczekiwań analityków.

W czwartym kwartale ubiegłego roku skonsolidowany zysk dewelopera wzrósł do 31 mln zł z 19 mln rok wcześniej. Przychody w omawianym okresie zmniejszyły się ze 103 mln do 101 mln zł. Całoroczny wynik netto grupy Echo Investment powiększył się do 147 mln zł ze 104 mln zł w 2009 r.

PARKIET
Błażej Dowgielski , ZAG

d2ak3yq

Podziel się opinią

Share
d2ak3yq
d2ak3yq