Trwa ładowanie...

Ekologiczny przelot samolotu nad Atlantykiem

Linie lotnicze Air France dokonały pierwszego ekologicznego przelotu nad Atlantykiem, na trasie Paryż-Miami. Podczas lotu wybrano m.in. optymalną wysokość i prędkość w celu zmniejszenia zużycia paliwa.

Ekologiczny przelot samolotu nad AtlantykiemŹródło: Airbus
d6zz26j
d6zz26j

Lot odbył się w ramach euro-atlantyckiej inicjatywy, mającej na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz hałasu - wyjaśnił przedstawiciel Air France.

Boeing 747 z 420 pasażerami na pokładzie znajdował się w powietrzu 9 godzin 30 minut. Na każdym etapie lotu realizowano szczególne, zawczasu wypróbowane procedury. Skrócono czas kołowania na pas startowy, nabieranie wysokości i podchodzenie do lądowania odbywało się łagodniej niż zazwyczaj. Podczas lotu wybrano optymalną wysokość i prędkość w celu zmniejszenia zużycia paliwa.

W wyniku tych działań udało się zmniejszyć emisję CO2 o 6-9 ton i zaoszczędzić 2-3 tony paliwa - poinformowało towarzystwo Air France.

Kiedy wszystkie transatlantyckie przeloty linii francuskich staną się ekologiczne, emisje CO2 zmniejszą się o 135 tys. ton rocznie, a oszczędność paliwa wyniesie 43 tys. ton.

Francja poszła za przykładem Szwecji, w której od kilku lat praktykuje się ekologiczne lądowania samolotów przy zmniejszonym zużyciu paliwa.

d6zz26j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6zz26j