Trwa ładowanie...

Ekstraklasa przedsiębiorczych

Najbardziej przedsiębiorczy są mieszkańcy Warszawy, Poznania i Wrocławia; najmniej - Białegostoku, Bydgoszczy i Torunia, twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". Pismo dokonało takich szacunków na podstawie danych GUS za pierwsze półrocze.

Share
Ekstraklasa przedsiębiorczych
Źródło: Jupiterimages
dhxu9uy

W stolicy co piąty mieszkaniec ma firmę. Jako centrum administracyjne i komercyjne kraju Warszawa przyciąga najbardziej aktywne osoby. Na każdych 10 tys. mieszkańców stolicy przypada 2008 prywatnych firm.

Na drugim miejscu jest Poznań, gdzie działa tradycja. Od rozbiorów tamtejsi mieszkańcy garnęli się do własnego biznesu. Miejsce na podium okupuje także Wrocław - duży ośrodek akademicki, w którym corocznie znaczna część spośród kilkudziesięciu tysięcy absolwentów tworzy własne firmy.

Na przeciwległym biegunie znajduje się Białystok. W tym mieście zaledwie co dziesiąta osoba ma zarejestrowaną firmę. To efekt znacznej emigracji zarobkowej. Z Białegostoku wyjechało w ostatnich latach najwięcej młodych, wykształconych i kreatywnych osób.

Eksperci twierdzą, że poziom przedsiębiorczości ma ogromne znaczenie dla poszczególnych miast. Decyduje o sytuacji na rynku pracy. Jest bezpośredni związek pomiędzy stopą bezrobocia a liczbą firm na 10 tys. mieszkańców.

dhxu9uy

Podziel się opinią

Share
dhxu9uy
dhxu9uy