Trwa ładowanie...

Elektroniczny dokument za rok

Obecne dokumenty zachowają ważność przez okres, na jaki je wydano. Rząd przyjął wczoraj przygotowany przez MSWiA projekt ustawy o dowodach osobistych. Przewiduje on wprowadzenie elektronicznego dokumentu tożsamości. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy dokument pojawi się w 2011 r.

Elektroniczny dokument za rokŹródło: AFP
d6nqkgp
d6nqkgp

Elektroniczne dowody osobiste stanowią część projektu “Polska cyfrowa”, którego celem jest m.in. budowa sieci szerokopasmowego Internetu oraz rozwój e-usług i e-administracji.
Po co komu nowy dowód? Najkrócej mówiąc, po to, by poprawić bezpieczeństwo transakcji zawieranych drogą elektroniczną.

Każdy obywatel będzie miał możliwość posługiwania się dowodem osobistym przy składaniu podpisu elektronicznego, który pozwala na dokonywanie czynności prawnych w urzędach. Z podpisu nie będą mogli korzystać małoletni.
Nowy, elektroniczny dowód osobisty będzie uwierzytelniał posiadacza w systemach teleinformatycznych podmiotów publicznych oraz przy dostępie do rejestru, np. usług medycznych prowadzonego przez NFZ.

Każdy obywatel będzie mógł złożyć wniosek o wydanie dokumentu w dowolnej gminie w kraju oraz drogą elektroniczną. Wraz z dowodem będą wydawane dane służące do składania podpisu elektronicznego.
W projekcie wprowadza się też prawo do wystawienia dowodu osobistego obywatelowi polskiemu w chwili urodzenia. Możliwa będzie weryfikacja danych dzieci w rejestrach państwowych, np. związanych z ochroną zdrowia czy nauką. Dzieci poniżej 13 lat będą mogły przebywać na terenie państw Unii Europejskiej i grupy Schengen bez paszportu. Rząd opowiada się też za dziesięcioletnim terminem ważności dla dokumentów wydawanych dzieciom powyżej pięciu lat oraz pięcioletnim dla dzieci młodszych (mniej niż pięć lat).

d6nqkgp

Wydający dowody będą mieli dostęp do centralnego rejestru dowodów osobistych. Dokumenty osób, które zmieniły dane, np. stan cywilny, zostaną wycofane z obiegu.
Przepływ informacji będzie się odbywał w drodze bezpiecznej transmisji teleinformatycznej, z uwzględnieniem wykorzystania Internetu, a ich przetwarzanie będzie oparte na formularzach elektronicznych.
Format i wymiary dokumentu się nie zmienią. Lista informacji w części elektronicznej będzie jednak otwarta i w miarę potrzeb, nowych praw czy obowiązków obywateli będzie mogła być uzupełniana. Pojawi się natomiast informacja o obywatelstwie, co ma ułatwić posługiwanie się dowodem za granicą.


Agata Łukaszewicz

d6nqkgp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6nqkgp