Trwa ładowanie...

EUR/USD dalej nisko

Dzisiejsza decyzja Narodowego Banku Szwajcarii była zupełnie nieoczekiwana. Zwłaszcza, że przedstawiciele SNB wielokrotnie zapewniali, że obrona tzw. capa ustanowionego we wrześniu 2011 r. w odpowiedzi na nadmierne umocnienie się franka spowodowane szturmem inwestorów w stronę tzw. bezpiecznych przystani, to świętość.

EUR/USD dalej niskoŹródło: DM BOŚ
d83huiq

Szef Szwajcarskiego Banku Narodowego nie zdołał „przejrzyście” wytłumaczyć dzisiejszej decyzji, która była de facto kapitulacją prowadzonej przez ostatnie 3 i pół roku polityki „capa”. To nadmiernie nie dziwi. Pozostawił rynki z domysłami i spekulacjami.

Pytanie na ile SNB ufa teraz ECB i zdaje sobie sprawę w jakiej sytuacji znalazła się strefa euro. Czy program QE będzie efektywny, czy też będzie się ciągnął latami nie przynosząc większych efektów? Co dalej z Grecją i czy potencjalny Grexit, jeżeli taki nastąpi, nie stanie się pretekstem dla innych za kilka lat. Bo partie eurosceptyczne w strefie euro konsekwentnie pną się w górę w sondażach i przedłużający się marazm w gospodarce Eurolandu tylko usankcjonuje ten trend.

To oczywiście w negatywnym świetle ustawia wspólną walutę w długim terminie. Ta dzisiaj traciła do większości walut poza złotym, forintem, czy też rumuńskim lejem, co pokazuje poniższa grafika jednodniowych stóp zwrotu.

d83huiq

[

Źródło: Analizator stóp zwrotu BOSSA FX ]( http://finanse.wp.pl/w1,USD,w2,CHF,notowania-waluty-online-waluta.html )

W przypadku EUR/USD dzisiaj wahania były duże. Wpierw spadek do 1,1579 po decyzji Szwajcarów, która wpłynęła na EUR/CHF, potem powrót do 1,1773 i znów powolne osuwanie się w dół. Około godz. 16:55 kurs oscylował wokół 1,16. Dane, jakie dzisiaj napłynęły z USA były mieszane. Z jednej strony indeks aktywności sektora przetwórczego z Nowego Jorku odbił się w styczniu do 9,95 pkt., ale z drugiej wyraźnie w dół poszedł wskaźnik dla Filadelfii (do 6,3 pkt.). Słabsze były też dane nt. cotygodniowego bezrobocia, które po raz pierwszy od kilku tygodni powróciło ponad poziom 300 tys. i wyniosło 316 tys. Z kolei lepsze od szacowanych były dane nt. inflacji PPI, czyli producenckiej. W ujęciu bazowym mieliśmy wzrost o 0,3 proc. m/m i 2,1 proc. r/r (wyraźniej ponad szacunki), co może być wyprzedającym sygnałem dla wskaźnika CPI.
Sytuacja techniczna na EUR/USD pokazuje jednak na siłę trendu spadkowego i eskalację oczekiwań przed przyszłotygodniową decyzją Europejskiego Banku Centralnego. Na razie rynek nie chce się zbytnio zastanawiać nad formą tego programu, chociaż powinien. Kolejne ważne wsparcie na EUR/USD można umiejscowić na 1,1376 (dołek z listopada 2003 r.). Opór to teraz złamany dołek z 2005 r. na 1,1637.
[ Wykres miesięczny EUR/USD

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

d83huiq

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

d83huiq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d83huiq