Trwa ładowanie...
finanse

Fed musi sięgnąć po inny oręż

Po optymistycznym poniedziałku, wtorek był dość spokojnym dniem na rynkach. Wyniki publikowane przez największe globalne koncerny raz okazywały się gorsze, innym razem za to nieco lepsze od oczekiwań.
Share
Fed musi sięgnąć po inny oręż
Źródło: X-Trade
d467nij

Przykładowo Yahoo podało lepsze wyniki za czwarty kwartał, ale jego szacunek wyników za pierwszy kwartał tego roku był pesymistyczny i spółka nie podała prognoz na cały rok.

Dziś dla rynków, obok wyników takich spółek jak Boeing, Wells Fargo, AT&T czy Starbucks istotnym wydarzeniem będzie posiedzenie Fed. Tak naprawdę pierwsze w historii tego typu posiedzenie, gdzie bank centralny ma zamkniętą jedną furtkę – nie może już w zasadzie obniżyć stóp procentowych (obecnie pożądany przedział dla głównej stopy w USA to 0 – 0,25%).

Nie jest do końca jasne, jak rynki finansowe będą teraz odbierać komunikaty Fed, gdzie przedstawiciele banku centralnego mogą jedynie sugerować jakie działania w zakresie zwiększania płynności zamierzają podjąć. Komunikat Fed tradycyjnie o godzinie 20.15.

d467nij

Większa uwaga może zostać natomiast zwrócona na FDIC, amerykańskiego gwaranta depozytów w systemie bankowym. Coraz poważniej myśli się o tym, aby ta instytucja w ramach nowego planu Obamy stała się tzw. złym bankiem, który miałby przejąć toksyczne aktywa od banków komercyjnych umożliwiając im normalne działanie i wzrost zaufania w sektorze bankowym. Warto pamiętać, że takie rozwiązanie funkcjonowało już w USA przy kryzysie związanym z kasami depozytowo-pożyczkowymi i pracował wtedy nad nim Lawrence Summers, który obecnie jest doradcą ekonomicznym prezydenta.

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
kwiecien.bloog.pl

d467nij

Podziel się opinią

Share
d467nij
d467nij