Trwa ładowanie...
usa
+1

FED podjął decyzję ws. stóp proc.

Amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła swoją podstawową stopę procentową o kolejne 50 punktów bazowych do wysokości jednego procenta. Wcześniejsza obniżka miała miejsce na początku miesiąca. Wtedy wraz z Fed, stopy obcieły również inne banki centralne, w tym Europejski Bank Centralny.

Share
FED podjął decyzję ws. stóp proc.
Źródło: PAP
dji37tv

Amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła swoją podstawową stopę procentową o kolejne 50 punktów bazowych do wysokości jednego procenta. Wcześniejsza obniżka miała miejsce na początku miesiąca. Wtedy wraz z Fed, stopy obcięły również inne banki centralne, w tym Europejski Bank Centralny.

Fed w komunikacie wydanym po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, podkreślił pojawienie się kolejnych symptomów osłabienia amerykańskiej gospodarki. Dodał, że spadające ceny surowców i nośników energii dają nadzieję na ustabilizowanie inflacji. Zdaniem Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, decyzja o obniżeniu stóp procentowych wzmocni płynność rynku kredytowego oraz przyczyni się do powrotu amerykańskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu.

dji37tv

Po ogłoszeniu decyzji, główne indeksy amerykańskich giełd oscylowały wokół zera. Podobnie było przez większość dnia.

|

dji37tv

_ Tempo aktywności gospodarczej wydaje się słabnąć, czego ważną przyczyną jest spadek wydatków konsumenckich. Ponadto intensyfikacja zamętu na rynku finansowym może spowodować dodatkowe ograniczenia w wydawaniu pieniędzy _ - głosi oświadczenie Fed.

Jest to dziewiąta już w ciągu 13 miesięcy obniżka stopy podstawowej Fed, wynoszącej pierwotnie 5,25 proc.

Stopę oprocentowania doraźnych pożyczek udzielanych bankom komercyjnym przez Fed (czyli stopę dyskontową) obniżono w środę również o pół punktu procentowego, do 1,25 proc.

Zgodnie z normalną praktyką, amerykańskie banki komercyjne zareagowały na obniżkę stóp Fed redukcją podstawowej stopy oprocentowania swych kredytów dla firm i klientów indywidualnych (prime rate) również o pół punktu procentowego, do 4,0 proc.

dji37tv

Podziel się opinią

Share
dji37tv
dji37tv