Trwa ładowanie...
d34qt37

Fed umocnił dolara, ale kurs EUR/PLN spadł

Warszawa, 17.12.2015 (ISBnews/ CMC Markets) - Bez "trzęsienia ziemi" na rynkach walutowych po posiedzeniu Rezerwy Federalnej USA (Fed). Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, przedstawiciele Fed podjęli decyzję o podwyżce stóp procentowych w USA o 25 pb. Jednocześnie Janet Yellen zapowiedziała kontynuację zacieśniania polityki monetarnej w przyszłym roku.

Share
d34qt37

Gdyby nie fakt, że decyzja ta była dyskontowana przez inwestorów od dłuższego czasu, można by się spodziewać histerycznych posunięć na rynku walutowym. Zamiast nich pojawiła się zwiększoną zmienność i chwilowe osłabienie dolara. W ciągu pół godziny od publikacji para EUR/USD zwyżkowała o ok. 1%, aby następnie w ciągu kolejnych 30 minut powrócić do punktu wyjścia, co stanowiło wymarzoną sytuację dla krótkoterminowych inwestorów na rynku Forex. W czasie sesji azjatyckiej para kontynuowała niewielki ruch zniżkowy i w dziś w godzinach porannych notowana jest w okolicach poziomu 1,0860.

Jeśli chodzi o aktualne nastroje rynkowe, patrząc na pozycje klientów CMC Markets przeprowadzających transakcje na parze EUR/USD, można zauważyć wyraźną przewagę strony podażowej. Pozycje krótkie posiada 68% inwestorów, co oznacza wzrost od wtorku o 2 pkt proc. i potwierdza przekonanie o sile dolara.

O ile zachowanie EUR/USD jest zgodne z oczekiwaniami, zaskakujące może być notowanie europejskiej waluty wobec złotego. Euro potaniało bowiem o ok. 3 grosze i spadło w okolice poziomu 4,3000. Poziom ten stanowi dla pary EUR/PLN istotne wsparcie, wspomagane dodatkowo średnioterminową linią trendu wzrostowego. Jego wyraźne przełamanie mogłoby być sygnałem kontynuacji ruchu spadkowego i świadczyłoby o przynajmniej chwilowym powrocie inwestorów do bardziej ryzykownych aktywów.

d34qt37

Na parze USD/PLN wyraźna jest przewaga dolara, zarówno w zaangażowaniu inwestorów, jak i w samych notowaniach. 75-procentowy udział pozycji długich potwierdzony jest również pokonaniem przez tę parę linii oporu i powrotem powyżej poziomu 3,9400. Obecnie para kwotowana jest w okolicach kursu 3,9640.

Dla notowań złotego istotne mogą się dziś okazać dane dotyczące inflacji PPI, produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej, gdyż mogą być one wskazówkami dla nowej Rady Polityki Pieniężnej w kreowaniu przyszłości polityki monetarnej. Nota bene fakt wyboru członków może również w najbliższych dniach wpływać na wycenę polskiej waluty. Poza danymi z Polski warto zwrócić uwagę na publikację niemieckiego indeksu nastrojów w biznesie instytutu IFO, która w przypadku pozytywnego wyniku może zmienić obraz sytuacji na parze EUR/PLN.

Maciej Leściorz - dyrektor ds. sprzedaży i edukacji, CMC Markets

(ISBnews/ CMC Markets)

d34qt37

Podziel się opinią

Share
d34qt37
d34qt37