Trwa ładowanie...

Fed zaskoczył inwestorów

Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na plusie. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,81%, S&P 500 o 0,66%, a technologiczny Nasdaq zyskał 0,69%.
Share
Michał Fronc
Michał FroncŹródło: TMS Brokers
d42xau8

Nastroje wśród inwestorów zostały wsparte m.in. przez lepszy od prognoz odczyt indeksu Fed z Filadelfii. Jednak najważniejsze informacje wczorajszego dnia napłynęły na rynek po zamknięciu giełd w USA. Niespodziewanie Fed podwyższył stopę dyskontową do poziomu 0,75%. Stawka ta określa koszt, po jakim amerykańskie banki mogą zaciągać awaryjne pożyczki w Rezerwie Federalnej. Decyzja ta przełożyła się na znaczące umocnienie dolara, mimo że powinna ona nic zmieniać w kwestii głównej stopy procentowej. Koszt pieniądza zostanie prawdopodobnie utrzymany na obecnym poziomie przez dłuższy okres czasu, a wczorajszy ruch Fed jest jedynie wyrazem normalizacji polityki monetarnej.

Od pewnego już czasu przedstawiciele Rezerwy Federalnej sugerowali rychłe rozpoczęcie procesu wycofywania środków stymulujących z gospodarki. Podwyżka stopy dyskontowej jest pierwszym krokiem, mającym na celu ograniczenie płynności na rynku, w szczególności w sektorze bankowym. Z posesyjnych informacji warto wspomnieć także o publikacji wyniku kwartalnego przez spółkę Dell. Firma ta wprawdzie wykazała w czwartym kwartale zysk na akcję oraz przychód większy od oczekiwań, jednak informacje te zostały przyćmione przez gorszą od prognoz marżę brutto na poziomie 17,4% (oczekiwano 18%). Wynik ten wskazuje na mało zdywersyfikowaną strukturę przychodów ze sprzedaży tej spółki i dużą zależność od segmentu sprzętu komputerowego. W efekcie w handlu posesyjnym akcje tej firmy traciły na wartości.

Wczorajsza decyzja Fed zbiera dziś żniwo na pozostałych rynkach giełdowych. Na sesji azjatyckiej większość rynków traciła na wartości na czele z giełdami w Hong Kongu (-2,59%) oraz w Tokio (-2,05%). Spadki obserwować można od rana także na rynkach europejskich, gdzie najsilniej na wartości tracą walory banków. Przecenę akcji przyniosą pewnie także dzisiejsze notowania w USA, na co wskazują kontrakty na amerykańskie indeksy.

Michał Fronc
Department Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d42xau8

Podziel się opinią

Share
d42xau8
d42xau8