Trwa ładowanie...
firma

Firmy szybciej spłacają długi

"Rzeczpospolita" pisze, że polskie firmy coraz szybciej spłacają długi. Przybywa transakcji w gotówce, coraz mniej jest kredytów kupieckich.

Share
Firmy szybciej spłacają długi
Źródło: Jupiterimages
dv0i0n9

W porównaniu z ubiegłym rokiem sytuacja większości branż zaczyna się poprawiać - wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez grupę Euler Hermes. Maleją opóźnienia w płatnościach. Tak jest w sektorze budowlanym, branży farmaceutycznej i w sektorze AGD.

Zdaniem ekspertów, stabilizacja poziomu należności lub obniżanie się ich wartości to w dużej mierze rezultat ostrożniejszej polityki sprzedażowej. Tomasz Starus z Euler Hermes mówi, że produkcja przemysłowa dynamicznie rośnie, jednak saldo należności w wielu branżach nie zwiększa się lub nawet spada, bo duża część obrotu realizowana jest w gotówce, a nie poprzez odroczone płatności.

"Rzeczpospolita" pisze, że do sytuacji sprzed kryzysu jest jeszcze bardzo daleko. Choć kondycja firm, zwłaszcza tych dużych, poprawia się, wartość opóźnionych płatności wciąż jest wysoka. Największe długi ciągle ma branża budowlana. Należności tego sektora szacowane są na przeszło 543 milionów złotych. Z płatnościami zalegają także firmy z branży spożywczej.

dv0i0n9

Podziel się opinią

Share
dv0i0n9
dv0i0n9