Trwa ładowanie...

Fiskus karze podatników za swoje błędy

Miałeś problem ze złożeniem deklaracji podatkowej w terminie przez awarię systemu? Musisz uważać, bo urzędy skarbowe wzywają do zapłaty kary grzywny. Pomimo tego, że w czasie awarii Ministerstwo Finansów zapewniało, że opóźnieniami z powodu systemu nie trzeba się przejmować - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Fiskus karze podatników za swoje błędyŹródło: Thinkstockphotos
d3ldyk9

Miałeś problem ze złożeniem deklaracji podatkowej w terminie przez awarię systemu? Musisz uważać, bo urzędy skarbowe wzywają do zapłaty kary grzywny. A w czasie awarii Ministerstwo Finansów zapewniało, że opóźnieniami z tego powodu nie trzeba się przejmować - przypomina "Dziennik Gazeta Prawna".

W lutym i kwietniu tego roku doszło do awarii systemu e-Deklaracje. Z tego powodu podatnicy, którzy chcieli rozliczyć się przez Internet, nie mogli tego zrobić na czas. W obydwu przypadkach Ministerstwo Finansów wydawało komunikaty, z których jasno wynikało, że za opóźnienie powstałe w wyniku błędów systemu podatnicy nie poniosą żadnych konsekwencji.

Jak się okazuje, resort swoje, a urzędy swoje. Komórki przyjmujące deklaracje sporządzają listy spóźnialskich i przekazują je do komórek karnoskarbowych, które wszczynają postępowania. Nie wiadomo, ile dokładnie podatników zostało potraktowanych w ten sposób, ale przynajmniej jeden z urzędów na Śląsku nakłada kary grzywny za awaryjne opóźnienia.

d3ldyk9

Jak zaznacza dla "DGP" doradca podatkowy Michał Borowski, urzędy powinny działać w granicach prawa i weryfikować, czy czyn był zawiniony. Ekspert podkreśla, że Kodeks karny skarbowy określa, że przestępstwo skarbowe lub wykroczenie można popełnić tylko umyślnie. Dotyczy to także opóźnień ze złożeniem deklaracji. Nie może więc być mowy o karze, jeśli nie ma winy.

Podatnikom, którzy mieli problem ze złożeniem deklaracji w terminie w wyniku awarii, pozostaje złożenie tzw. czynnego żalu. Doradza to między innymi rzeczniczka prasowa ministra finansów, Wiesława Dróżdż.

d3ldyk9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ldyk9
d3ldyk9