Trwa ładowanie...
czas

Fiskus kradnie czas

Rozliczenia podatkowe polskich firm trwają wciąż zbyt długo - alarmują Bank Światowy i PwC w raporcie do którego dotarła "Rzeczpospolita".

Share
Fiskus kradnie czas
Źródło: Jupiterimages
d1nr7go

Jak wynika z corocznego raportu "Paying Taxes 2013" Banku Światowego i firmy doradczej PwC, podatki w Polsce są na tyle skomplikowane, że zajmują rodzimym przedsiębiorcom rekordowo dużo czasu - aż 286 godzin rocznie. Pod względem przyjazności podatkowej Polska zajmuje kompromitujące 114. miejsce w świecie na 185 badanych. W Europie gorzej jest tylko w Czechach i Bułgarii.

W stosunku do ubiegłorocznego rankingu Polska awansowała ze 128. miejsca. Ta nieduża poprawa wynikła - co zauważają autorzy raportu - z upowszechnienia elektronicznych rozliczeń. Od kilku lat zwykły Kowalski może wysłać roczne rozliczenie PIT z komputera, a przedsiębiorcy tak samo prześlą np. comiesięczne deklaracje z VAT.

Nadal całkiem nieźle na tle innych państw wypadamy pod względem wysokości podatków. W Polsce ogólne obciążenie dochodu przedsiębiorcy wyliczono na 43,8 proc. Większe jarzmo dźwigają np. Francuzi (65,7 proc.) czy Włosi (68,3 proc.). Są też jednak przykłady niższych obciążeń, np. w Irlandii jest to 26,4 proc.

Więcej na http://www.rp.pl

d1nr7go

Podziel się opinią

Share
d1nr7go
d1nr7go