Trwa ładowanie...

Fiskus nie taki straszny

1,5 mld zł - tyle złotych więcej zostanie w naszych portfelach. Wszystko dzięki nowym regulacją, które ograniczają zapędy skarbówki - informuje Puls Biznesu.

Share
Fiskus nie taki strasznyŹródło: Jupiterimages
d41g3ws

1,5 mld zł - tyle złotych więcej zostanie w naszych portfelach. Wszystko dzięki nowym regulacjom, które ograniczają zapędy skarbówki - informuje Puls Biznesu.

Z danych do jakich dotarła gazeta wynika, że na 82,5 tys. wydanych w 2009 roku decyzji pokontrolnych aż 88 proc. zostało wstrzymane na skutek odwołań. Skutek? 1,5 mld zł zostało w kieszeni obywateli i przedsiębiorców. A to wszystko dzięki wprowadzonej od 1 stycznia 2009 roku zasady domniemania niewinności podatników.

Dzięki, tej wydawać się mogło oczywistej zasadzie, oskarżony przez skarbówkę obywatel nie musi od razu płacić zaległości. Po odwołaniu od decyzji w I instancji może spokojnie obmyślić linię obrony. I nawet jeśli w wyższych instancjach przegra, to może się do tego finansowo przygotować.

d41g3ws

Wcześniej, obowiązywało odwrotne prawo. Nawet jeśli decyzja była nieprawomocna i ewidentnie błędna, podlegała natychmiastowej wykonalności. Domniemanie winy doprowadziło do bankructwa wielu firm. Jakie są szanse wygranej z fiskusem? Nie takie małe. W sądach około 30 proc. decyzji skarbowych jest uchylana - czytamy w gazecie.

Czy 1,5 mld zł, w trudnej budżetowej sytuacji, nie pogrąży finansów państwa? Eksperci przekonują, że nie. Te pieniądze nie są zapisane w budżecie i w końcu i tak wpłyną do jego kasy w postaci różnych obciążeń podatkowych.

jk - wp.pl / Puls Biznesu

d41g3ws
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41g3ws
d41g3ws