Trwa ładowanie...

Fiskus wygrywa z podatnikami

Fiskus wygrywa z podatnikami - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Średnio w dwóch trzecich spraw podatkowych rozpoznanych w 2013 roku przez sądy administracyjne zapadały wyroki korzystne dla urzędów skarbowych.

Fiskus wygrywa z podatnikamiŹródło: fotolia, fot: nestonik
d45zrby
d45zrby

W przypadku podatku od czynności cywilnoprawnych sądy rozstrzygnęły na korzyść fiskusa 84 procent spraw. Wysoki odsetek wygranych skarbówki z podatnikami można również zaobserwować ws. akcyzy (78 proc.), podatku od spadków i darowizn (71 proc.), VAT (65 proc.) i podatku od nieruchomości (64 proc.). W sprawach interpretacji indywidualnych sądy orzekały na korzyść podatników w 61 proc. przypadków.

Jak mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Jan Czerwiński, menedżer podatkowy w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, w sprawach z zakresu VAT i akcyzy przegrane podatników wynikają głównie z dużego sformalizowania tych danin. Szczególnie chodzi tu o akcyzę i faktu, że spory dotyczą głównie obniżonych stawek, zwolnień i procedury zawieszenia poboru tego podatku.

Częściej sprawę wygrywa ten, kto ją inicjuje - komentuje Agnieszka Tałasiewicz, doradca podatkowy i partner w EY. W przypadku interpretacji to podatnik nakreśla wątpliwość do rozstrzygnięcia i on de facto jest odpowiedzialny za dobre przygotowanie sprawy. Z kolei w sprawach wymiarowych to organy podatkowe inicjują postępowanie i wątpliwość wychodzi właśnie od nich.

Więcej - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

d45zrby
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45zrby