Trwa ładowanie...
d342fsi
właściciel
02-12-2009 16:50

Foxconn przejmie łódzką fabrykę Della

Właścicielem fabryki Della w Łodzi ma stać się wkrótce tajwańska firma Foxconn. Dell planuje przenieść na jej rzecz prawa własności łódzkiego zakładu - poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Della w Polsce Rafał Branowski.

d342fsi
d342fsi

Właścicielem fabryki Della w Łodzi ma stać się wkrótce tajwańska firma Foxconn. Dell planuje przenieść na jej rzecz prawa własności łódzkiego zakładu - poinformował rzecznik prasowy Della w Polsce Rafał Branowski.

Rzecznik nie chciał ujawnić wartości ani szczegółów transakcji między Dell a Foxconn.
- Nowym właścicielem fabryki będzie firma Foxconn, natomiast szczegółów transakcji na tym etapie nie ujawniamy - powiedział Branowski.

Po zakończeniu procesu przeniesienia, który ma potrwać kilka miesięcy, produkcja komputerów firmy Dell - komputerów biurkowych, notebooków, serwerów i pamięci masowych - nadal ma być kontynuowana w Łodzi, ale przez firmę Foxconn, największego na świecie producenta elektroniki.

- Od ponad roku przyglądaliśmy się naszym tzw. operacjom, czyli wszystkim procesom, które stoją za produkcją i logistyką dostaw komputerów. Cel jest taki, żeby uprościć te procesy i sprawić, żeby stały się bardziej efektywne - zaznaczył.

d342fsi

Przeniesienie ma nastąpić w ciągu kilku miesięcy, bowiem proces wymaga zgody odpowiednich organów nadzoru Unii Europejskiej. Rzecznik zapewnił, że obecni pracownicy firmy w Łodzi zachowają na razie swoje miejsca pracy i stanowiska.

- Będzie po prostu nowy właściciel. Foxconn podtrzymuje zatrudnienie wszystkich pracowników w Łodzi, czyli żadnych zmian dla pracowników w najbliższym czasie nie będzie, ani co do warunków, na których są zatrudnieni, ani co do stanowisk - zaznaczył rzecznik.

Informacja o przeniesieniu prawa własności nie dotyczy biura sprzedaży i marketingu firmy Dell w Warszawie.

"Z naszej strony jesteśmy zadowoleni, że firma Foxconn docenia wysokiej klasy umiejętności pracowników łódzkiej fabryki Dell oraz że będzie nadal kontynuowała współpracę z nimi w celu realizacji zamówień klientów oraz dalszego rozwoju swojej działalności" - zaznaczył w komunikacie przesłanym PAP wiceprezes Della Sean Corkery.

d342fsi

Foxconn to handlowa nazwa firmy Hon Hai Precision Industry Company Ltd. Firma powstała w 1974 roku na Tajwanie. To wiodący dostawca usług współprojektowania, produkcji i montażu dla czołowych firm produkujących komputery, sprzęt telekomunikacyjny czy elektroniczny.

Fabrykę komputerów Dell w Łodzi uruchomiono w listopadzie 2007 r.; obecnie zatrudnia ona ponad 1900 pracowników. Koszt całej inwestycji wyniósł niemal 190 mln euro. Był to drugi - po Irlandii - zakład Della w Europie. Po decyzji o zamknięciu zakładu produkcyjnego w Irlandii, w styczniu 2010 roku ma się zakończyć proces przenoszenia produkcji do Łodzi.

We wrześniu Komisja Europejska zatwierdziła pomoc regionalną w wysokości 54,5 mln euro, którą władze polskie przyznały spółce Dell Products Poland na rozwój produkcji komputerów w Łodzi. Jak przyznał w środę w rozmowie z PAP Branowski, firma otrzymała już pomoc publiczną.

d342fsi

Udzielając zgodę na pomoc publiczną, KE uznała, że projekt inwestycyjny "w znaczny sposób przyczynia się do rozwoju regionu łódzkiego, a niesione przez niego korzyści są większe, niż potencjalny negatywny wpływ na konkurencję i handel". KE stwierdziła też m.in., że utrata miejsc pracy w innych lokalizacjach w UE, wynikająca np. z decyzji spółki Dell o zamknięciu zakładu produkcyjnego w Irlandii, nie jest wynikiem pomocy przyznanej przez władze polskie.

d342fsi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d342fsi