Trwa ładowanie...
rynek walutowy
24-11-2016 11:28

Funt najdroższy od lipca

Obecnie funt odbudowuje swój potencjał. Ma to przede wszystkim związek ze zmianą tonu wypowiedzi brytyjskich polityków w kwestii wyjścia ich kraju z UE.

Funt najdroższy od lipcaFot: Bartosz Wawryszuk
d14tinc
d14tinc

W środę wieczorem kurs brytyjskiej waluty dotarł do poziomu 5,24 zł. Jego cena była zatem najwyższa od 4 miesięcy. Funt jest jedną z nielicznych walut, które oparły się przecenie wywołanej wzmocnieniem dolara po wyborach prezydenckich w USA.

Poziom nieznacznie wyższy od kursu 5,24 zł za jednego funta ostatni raz widziano 22 lipca 2016 roku. Wówczas brytyjska waluta była w trendzie spadkowym wywołanym wynikiem referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W czwartek jej cena to około 5,21 zł.

Obecnie funt odbudowuje swój potencjał. Ma to przede wszystkim związek ze zmianą tonu wypowiedzi brytyjskich polityków w kwestii wyjścia ich kraju z UE. Widmo "twardego Brexitu" na razie zostało zażegnane i przedstawiono pomysły stymulowania gospodarki m.in. poprzez zwiększenie wydatków na infrastrukturę.

Notowania funta w okresie ostatnich 4 miesięcy

d14tinc

- Brytyjska waluta naturalnie wcześniej traciła bardzo mocno w wyniku decyzji o opuszczeniu UE, a następnie wobec przepychanek polityków, którzy mówili o tzw. Hard Brexit, czyli wyjściu z UE bez względu na konsekwencje gospodarcze. Od pewnego czasu jednak gabinet Theresy May zmienił ton. Teraz podkreśla znaczenie biznesu, a w zaprezentowanej w środę perspektywie budżetowej, przedstawione zostały pomysły zwiększenia wydatków infrastrukturalnych oraz obniżenia podatku CIT, czyli - wypisz wymaluj, obietnice Trumpa w USA! Brytyjska gospodarka jest oczywiście w zupełnie innym punkcie, ale linia myślenia rynku jest podobna – skoro rząd będzie bardziej aktywnie wspierał wzrost gospodarczy, to może Bank Anglii nie będzie już więcej luzował polityki - komentuje Przemysław Kwiecień, analityk XTB. ##Kłopotów złotego ciąg dalszy W środę wieczorem zdrożał nie tylko funt. W górę poszedł przede wszystkim dolar, ale także euro i frank szwajcarski. W czwartek rano ich kurs zaczął spadać, ale nadal znajduje się na poziomie
wyższym niż w środę rano. Dolar kosztuje 4,18 zł, euro jest wyceniane na niespełna 4,42 zł, a notowania franka to 4,11 zł.

Nagłe umocnienie zagranicznych walut wywołała publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego. Czytamy w nim, że większość członków rady, tegoroczną podwyżkę stóp procentowych uznaje za uzasadnioną, jeżeli parametry gospodarki nadal będą wskazywać na poprawę sytuacji w USA. W konsekwencji rynek uznał, że prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki wynosi 100 procent.

d14tinc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14tinc