Trwa ładowanie...
d1fhotm

Futures: nadal pod kontrolą popytu

W miniony wtorek bykom udało się przedrzeć ponad ważny zakres oporu Fibonacciego: 2355 - 2362 pkt. Jak już wielokrotnie wspominałem, we wskazanym przedziale koncentrowały się również projekcje wygenerowane na bazie horyzontu tygodniowego, co dodatkowo wzmacniało znaczenie w/w zakresu.

Share
d1fhotm

Warto nadmienić, że po przełamaniu strefa zaczęła pełnić rolę skutecznej bariery popytowej i jak mogliśmy się przekonać, podejmowane przez sprzedających próby zanegowania przedziału: 2355 - 2362 pkt kończyły się za każdym razem zwycięstwem byków.

W konsekwencji stronie popytowej udało się dotrzeć do kolejnego przedziału oporu: 2387 - 2394 pkt. Z załączonego wykresu wynika, że w środę doszło do naruszenia poziomu: 2394 pkt. Nie doprowadziło to jednak do wykreowania się kolejnego ruchu wzrostowego. Również wczoraj kupujący nie byli w stanie sforsować wymienionej przeszkody, choć podstawowym czynnikiem utrudniającym przeprowadzenie skutecznego ataku była widoczna słabość rynków Eurolandu. Na ich tle i tak nasz rynek zachowywał się zdecydowanie lepiej. Odzwierciedleniem tego był silny ruch cenowy zainicjowany przez kupujących około godziny 11.00. Warto w tym kontekście nadmienić, że kontrakty z poziomu: 2358 pkt poszybowały silnie w górę, osiągając około 14.00 pułap cenowy: 2401 pkt.

Ostatecznie zamknięcie grudniowej serii kontraktów wypadło na poziomie: 2389 pkt. Stanowiło to prawie półprocentowy spadek wartości FW20Z09 w stosunku do środowej ceny odniesienia.

Wykres dzienny FW20Z09
Źródło: Wykres dzienny FW20Z09

Układ techniczny wykresu w dalszym ciągu faworyzuje stronę popytową. Biorąc pod uwagę przebieg wczorajszej sesji za oceanem (a także publikację lepszych od oczekiwań raportów kwartalnych: Amazon.com, American Express i Capital One) otwarcie kontraktów wypadnie dzisiaj ponad zakresem: 2387 - 2394 pkt. To z kolei powinno jeszcze bardziej umocnić kupujących, zwiastując ich dalszy marsz w kierunku północnym. Nie można wykluczyć, że docelowo (choć oczywiście niekoniecznie już dzisiaj) kupującym udało się dotrzeć do kolejnego obszaru oporu: 2455 - 2465 pkt. Wcześniej zwróciłbym także uwagę na poziom: 2427 pkt, gdzie przebiega zniesienie 161.8% fali spadkowej, zaznaczonej na wykresie niebieską, przerywaną linią (koncentrują się tutaj także inne projekcje, choć charakteryzują się zdecydowanie mniejszą wiarygodnością). Niemniej niedźwiedzie mogą tutaj wzmocnić swoje szyki obronne i utrudnić bykom marsz w kierunku zapory podażowej: 2455 - 2465 pkt. Można również wyobrazić sobie taki wariant, że rynek po porannym
szturmie kupujących zacznie stabilizować się w rejonie poziomu: 2427 pkt, oczekując na wyniki raportów dwóch ważnych spółek: Honeywell i Microsoft. To właśnie bowiem publikacja w/w wyników kwartalnych wpłynie dzisiaj na popołudniowe nastroje inwestorów na całym świecie.

d1fhotm

Z punktu widzenia techniki dobrze by było, gdyby bykom udało się dzisiaj wybronić zakres cenowy: 2387 - 2394 pkt (przyjmuję tutaj założenie, że w porannej fazie notowań strefa zostanie naruszona). Warto jednak podkreślić, że nawet gdyby wskazany zakres nie utrzymał naporu podaży, to trudno byłoby tak naprawdę traktować taką okoliczność jako sygnał sprzedaży. Wydaje się, że dopiero ponowne przedostanie się kontraktów poniżej znanej nam już bariery popytowej: 2355 - 2362 pkt powinno wprowadzić trochę niepokoju w szeregach kupujących. Gdyby doszło zatem w najbliższym czasie do urzeczywistnienia się takiego wariantu, ograniczyłbym wówczas ilość długich pozycji w portfelu.

Na załączonym wykresie pojawiła się także zapora popytowa: 2326 - 2331 pkt. Warto jednak nadmienić, że z chwilą ustanowienia nowego szczytu (a zakładam, że dojdzie do tego w początkowej fazie piątkowych notowań) wskazany zakres wsparcia straci swoją funkcjonalność. Do tego zagadnienia powrócę jednak w komentarzach online, przedstawiając na bieżąc aktualne zapory popytowe na wykresie FW20Z09.

Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d1fhotm

Podziel się opinią

Share
d1fhotm
d1fhotm