Trwa ładowanie...

GDDKiA będzie ważyć ciężarówki

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Inspekcja Transportu Drogowego utworzą na drogach krajowych ponad 300 miejsc, w których będą sprawdzać, czy ciężarówki nie przekraczają dozwolonej masy i gabarytów.

Share
GDDKiA będzie ważyć ciężarówkiŹródło: AFP
d34joso

Celem ogólnopolskiego programu ważenia samochodów ciężarowych korzystających z sieci dróg krajowych jest poprawa stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrona stanu technicznego dróg krajowych i wyeliminowanie nieuczciwej konkurencji w transporcie drogowym. Program będzie wprowadzany do 2015 roku.

GDDKiA powołuje się na dane, że samochód, który przekroczył dwukrotnie dopuszczalną masę, przy jednorazowym przejeździe zużywa drogę tak, jak 2,5 miliona samochodów osobowych. Dlatego zarówno na istniejących drogach krajowych, jak i na tych mających dopiero powstać, zostanie utworzonych ok. 300 punktów tzw. preselekcyjnej kontroli pojazdów. Ciężarówki będą tam ważone i mierzone, a inspektorzy sprawdzą, czy pojazdy nie przekraczają dozwolonych prawem rozmiarów.

Generalna Dyrekcja ocenia, że dzięki temu wpływy do budżetu państwa z tytułu kar dla nieuczciwych przewoźników wzrosną z 9 do 40 mln zł rocznie. Zapowiada także, że w przyszłości ma także zostać uproszczony system egzekucji kar, a pozyskane w ten sposób pieniądze mają być przeznaczone na remonty i utrzymanie dróg.

Łączna długość dróg krajowych przekracza 18 tys. km. Są one własnością Skarbu Państwa i stanowią ok. 5 proc. całej sieci dróg w Polsce.

d34joso
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34joso