Trwa ładowanie...

Giełda i IDM chcą nadzorować maklerów

Giełda Papierów Wartościowych i Izba Domów Maklerskich chcą przejąć kompetencje Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące licencjonowania maklerów i doradców inwestycyjnych.

Giełda i IDM chcą nadzorować maklerówŹródło: Jupiterimages
d4e83m6
d4e83m6

Giełda Papierów Wartościowych i Izba Domów Maklerskich chcą przejąć kompetencje Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące licencjonowania maklerów i doradców inwestycyjnych

W ramach odbiurokratyzowywania rynku finansowego nadzór zgłosił pomysł rezygnacji z licencjonowania zawodu maklera i doradcy, powołując się na to m.in., że nie robi się tego w większości krajów Unii Europejskiej. W zamian zaproponował egzaminy interwencyjne sprawdzające kompetencje kadr biur maklerskich i TFI.

Pomysł KNF spotkał się ze sprzeciwem większości przedstawicieli rynku kapitałowego, głównie środowiska maklerów. – Uważamy, że konieczne jest utrzymanie w Polsce systemu weryfikacji kwalifikacji pracowników zatrudnionych w domach maklerskich, szczególnie przy obsłudze klientów indywidualnych. Bez tego nie da się utrzymać bezpieczeństwa obrotu i zaufania inwestorów – przekonuje Maria Dobrowolska, prezes Izby Domów Maklerskich i członkini Rady Giełdy.

GPW i IDM przedstawiły nadzorowi własny pomysł. – Proponujemy, by po rezygnacji przez KNF z licencjonowania maklerów i doradców odpowiedzialność za weryfikację kompetencji pracowników i ich doskonalenie zawodowe spoczęła na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz Izbie Domów Maklerskich. Zająłby się tym nowo powstały edukacyjno-badawczy Instytut Rynku Kapitałowego – WSE Research. Takie rozwiązanie będzie zgodne z modelami stosowanymi przez wiele rynków – tłumaczy Dobrowolska.

d4e83m6

IRK organizowałby szkolenia dla osób chcących pracować w firmach inwestycyjnych, dostosowane do konkretnej ścieżki kariery. Pracuje już nad pakietami wykładów i seminariów przydatnych konkretnym profilom zawodowym, np. maklera, doradcy, inspektora nadzoru, prawnika rynku kapitałowego, tradera, specjalisty rozliczeń papierów wartościowych czy od kontraktów terminowych, obligacji lub relacji inwestorskich. – Szkolenia kończone byłyby egzaminem. Otrzymany po jego zdaniu certyfikat zastąpiłby dzisiejsze licencje – uprawniałby do pracy np. w domu maklerskim – dodaje Dobrowolska.

Spotkanie w sprawie pomysłu GPW i IDM z przedstawicielami urzędu KNF odbędzie się 3 sierpnia. – Chętnie poznamy więcej szczegółów. Pomysł jest ciekawy i nie wykluczamy poparcia – mówi Łukasz Dajnowicz z KNF. Dzisiaj na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów będzie omawiany obecny projekt urzędu KNF.

Sergiusz Sachno

d4e83m6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e83m6