Trwa ładowanie...
dao52rq

Gołe ściany nie wystarczą

Marże deweloperów mogą w ciągu dwóch lat spaść nawet o połowę. Firmy zaczynają szukać zysków w dodatkowych usługach. Coraz więcej wybiera urządzanie mieszkań - pisze "Rzeczpospolita".

Share
dao52rq

Rok temu giełdowi deweloperzy pytani, jak chcą ratować przychody, najczęściej mówili o zwiększaniu produkcji. Rynek się jednak zmienił i popyt wyhamował. Firmy zmieniają zatem taktykę i coraz częściej proponują dodatkowe usługi – wykańczanie, a nawet urządzanie mieszkań.

|

dao52rq

Na Zachodzie, na najbardziej płynnych rynkach stolic europejskich, marże ze sprzedaży sięgają zwykle 20 – 25 proc. Na bardziej schłodzonych rynkach jest to 15 – 20 proc. Analitycy i szefowie spółek są zgodni, że w ciągu kilku lat polscy deweloperzy będą mieli podobne wyniki. Ale na razie chcą jak najbardziej odsunąć ten moment.

Z badań firmy CB Richard Ellis wynika jednak, że nadal większość klientów nie ma zamiaru kupować mieszkań gotowych do wprowadzenia. Ponad 40 proc. ankietowanych chce urządzić je po swojemu. Trzynaście procent nad komfort przedkłada niską cenę.

_ Jeszcze rok, dwa lata temu klienci kupowali lokale istniejące tylko w planach. Teraz coraz więcej klientów oczekuje, że od razu wprowadzi się do mieszkania _– twierdzi Kacper Żak z Orco Property Group. Dodaje, że w najtańszych segmentach, w gorszych lokalizacjach, mieszkania w stanie deweloperskim długo jeszcze będą miały duży udział w rynku. Zawsze pozostanie bowiem grupa klientów, dla których cena będzie najważniejszym wyznacznikiem. No i ludzie, którzy lubią samodzielnie wykończyć mieszkanie. Jeśli zatem nie zmieni się prawo (w niektórych europejskich krajach, np. w Czechach, prawo zakazuje sprzedaży mieszkań niewykończonych), standard deweloperski nie zniknie całkowicie.

_ Przy dzisiejszych warunkach na rynku, czyli intensywniejszej walce o klienta, wykańczanie mieszkań może być dobrym sposobem na jego zdobycie _ – komentuje Anna Terlecka, ekspert rynku nieruchomości z polskiego oddziału CB Richard Ellis.

Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej".

dao52rq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dao52rq
dao52rq