Trwa ładowanie...

Gorsza sprzedaż Tyskiego i Lecha

SABMiller, jeden z największych producentów piwa na świecie, właściciel Kompanii Piwowarskiej, ogłosił swoje wyniki finansowe. W porównaniu do zeszłego roku sprzedaż takich marek jak Tyskie czy Lech spadła o 10 proc.

Share
Gorsza sprzedaż Tyskiego i Lecha
Źródło: Materiały prasowe
d2ou5fh

Gorszy wynik w pierwszej połowie roku finansowego, za okres od kwietnia do września 2013, jest związany głównie z tym, że w analogicznym okresie zeszłego roku odnotowywano wysoką sprzedaż piwa z powodu EURO 2012. SABMiller podał w swoim komunikacie, że istotne były także niekorzystne warunki pogodowe w pierwszym kwartale roku finansowego.
W podsumowaniu wyników koncern podał, że cały rynek piwa w Polsce rozwijał się słabo. Miały na to wpływ gorsze nastroje konsumentów, a także wzmożona konkurencja. Wielkość sprzedaży Tyskiego i Lecha spadła po udanych kampaniach reklamowych w poprzednim roku. Dobre wyniki osiągnął natomiast Żubr w kategorii piw głównego nurtu, dzięki efektywnym działaniom promocyjnym.

Jak powiedziała Sue Clark, dyrektor generalna SABMiller Europe, Polska i Czechy to dwa najważniejsze rynki dla koncernu w tej części Europy. Spytana o potencjalną przyszłość Tyskiego jako międzynarodowego piwa, tak jak Pilsner Urquell, stwierdziła, że piwo to radzi sobie dobrze poza granicami Polski, jednak głównie tam, gdzie jest duża polska diaspora. - To dobry produkt, jednak dla innych może być za mocny pod względem ilości alkoholu. Tyskie zawiera 5,5 proc. alkoholu, podczas gdy dla przykładu brytyjskie lagery mają od 3,2 proc. do 3,9 proc. - podsumowała Clark.

EBITA, zysk firmy przed uwzględnieniem działalności finansowej, spadł w wyniku zmniejszonej sprzedaży oraz zwiększonych wydatków na reklamę.

SABMiller działa w ponad 75 krajach i w swoim portfolio ma 200 marek, m.in. Miller, Grolsch, Pilsner Urquell, Peroni Nastro Azzurro. Koncern jest także właścicielem Kompanii Piwowarskiej, do której należą Tyskie, Lech, Żubr czy Książęce.

d2ou5fh

Podziel się opinią

Share
d2ou5fh
d2ou5fh