Trwa ładowanie...
dvzm0ay
wielkopolska
01-11-2012 13:25

Gospodarstwa agroturystyczne chcą tworzyć wspólną ofertę

Wielkopolskie gospodarstwa agroturystyczne będą pracowały nad stworzeniem wspólnej oferty. Służyć temu ma seria spotkań warsztatowych zorganizowana przez wielkopolski samorząd w ramach projektu "Agroturystyka - współpraca w sieci".

dvzm0ay
dvzm0ay

Warsztaty dla ok. 200 osób zorganizowane będą w listopadzie w gospodarstwach agroturystycznych w całym regionie. Jak podkreślają organizatorzy, ich nadrzędnym celem ma być nawiązanie współpracy pomiędzy pojedynczymi gospodarstwami.

- Będziemy chcieli przekonać właścicieli gospodarstw agroturystycznych, by zamiast ze sobą konkurować zaczęli współpracować. Ciekawa, dobrze przemyślana oferta, zawierająca szereg atrakcji i możliwości może być silnym bodźcem do rozwoju - poinformował członek zarządu województwa wielkopolskiego Tomasz Bugajski.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Podczas każdego ze spotkań uczestnicy dowiedzą się m.in. w jaki sposób utworzyć sieć współpracy i jak tworzyć wspólne kampanie promocyjne.

- Wykładowcy przekażą wiedzę z zakresu przygotowania i doboru materiałów promocyjnych, podstawowych zasad prowadzenia stron internetowych. Będzie też nauka budowy biznesplanu i prowadzenia gospodarstw agroturystycznych pod kątem finansowym, w tym z zakresu pozyskiwania funduszy unijnych - powiedziała Emilia Dunal, dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

dvzm0ay

Jak podkreślają organizatorzy, sieć agroturystyczną budować mogą nie tylko same gospodarstwa, ale też lokalne grupy działania, samorządy czy organizacje pozarządowe.

Według Ireny Wojciechowskiej, wiceprezes zarządu Lokalnej Grupy Działania Puszcza Notecka, 70 procent właścicieli wielkopolskich gospodarstw nie uczestniczy w żadnego rodzaju targach i nie ma planu działań marketingowych. 10 procent gospodarstw agroturystycznych nigdzie się nie promuje.

Jak dodała, pierwszą sieć agroturystyczną w Wielkopolsce powołano w 1996 roku. W gminie Międzychód zainicjowano wówczas powstanie grupy gospodarstw, która wspólnie wydawała m.in. publikacje i foldery. Sieć skupiała wtedy zaledwie 7 kwater.

Organizatorem działań pt. "Agroturystyka - współpraca w sieci" jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Projekt realizowany jest w ramach Planu Działania Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Wielkopolskiego na lata 2012-2013.

dvzm0ay
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvzm0ay